jaderná energie - MAAE: Jaderné elektrárny letos začne stavět pět nových zemí - Nové bloky ve světě (j e) 1
V Evropě se řada zemí od jaderné energie odklání, zbytek světa však zatím ukazuje spíše opačný trend. Zdroj: intuitech.biz

New York – Pět zemí světa letos začne budovat své první jaderné elektrárny. Podle agentury AFP to dnes prohlásil vysoký představitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Kwaku Aning.

„Očekáváme, že letos své první jaderné elektrárny začnou stavět Vietnam, Bangladéš, Spojené arabské emiráty, Turecko a Bělorusko,“ řekl Aning, který je jedním z náměstků generálního ředitele vídeňské organizace Jukija Amana. V roce 2013 by je prý mohly ještě následovat Jordánsko a Saúdská Arábie.

V průběhu roku se na MAAE v souvislosti se svými jadernými programy obrátilo asi 60 zemí. Aning řekl, že všech zemí, které chtějí jadernou elektrárnu stavět, se MAAE podrobně dotazovala na bezpečnost kvůli těmto zařízením. Tyto státy si prý berou lekci z toho, „co se stalo ve Fukušimě,“ ujistil také.

Elektrárnu Fukušima, která leží na severovýchodě Japonska, loni v březnu zničilo silné zemětřesení v kombinaci s přívalovou vlnou cunami. Ze zařízení uniklo větší množství radioaktivity, což z havárie elektrárny učinilo největší jadernou katastrofu od dubna 1986, kdy explodovala elektrárna v ukrajinském Černobylu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..