jaderná energie - Japonci opět protestovali proti jaderné energii - JE Fukušima (tokio protest) 1
V pořadí již minimálně třetí větší protest proti jaderné energetice v Tokiu. Zdroj: Profimedia.cz

Několik tisíc Japonců se dnes v Tokiu zúčastnilo protestního pochodu proti jaderné energii. Obyvatelé tohoto asijského státu tak podle agentury AP vyjadřují obavy z opětovného spuštění reaktorů odstavených po březnovém ničivém zemětřesení a následné přívalové vlně tsunami.

Účastníci pochodu, mezi kterými byl mimo jiné nositel Nobelovy ceny za literaturu Kenzaburó Óe, se sešli v parku Jójogi v západní části metropole. Mnozí z nich nesli transparenty s nápisem „Bez jádra“ a vyzývali vládu k opuštění jaderné energetiky.

Z 54 jaderných reaktorů v Japonsku jsou v současnosti v provozu pouze tři. I ty však mají být v dubnu odstavené kvůli pravidelné údržbě. Vláda chce proto obnovit provoz dvou bloků v elektrárně Ohi ještě před odstavením zmíněných reaktorů.

Zemětřesení a následná vlna tsunami způsobily katastrofu v jaderné elektrárně Fukušima. Situace v tomto komplexu následně vyvolala obavy veřejnosti z bezpečnosti jaderných elektráren. Reaktory v Japonsku se kvůli údržbě odstavují každých 13 měsíců a do sítě mohou být znovu zapojeny po souhlasu místních úřadů. Od loňského neštěstí se tak však ještě nestalo.

Až do havárie se energie z jádra podílela v Japonsku na celkové výrobě elektřiny třiceti procenty. Nyní jsou to jen tři procenta.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..