jaderná energie - Írán údajně vyvinul nové centrifugy na obohacování uranu a vyzkoušel palivo vlastní výroby - Ve světě (instalace clanku) 1
Prezident Islámské republiky Mahmúd Ahmádinežád a ministr zahraničí, bývalý šéf íránského jaderného programu Alí Sálehí, obdivují palivový článek, vytvořený íránskými inženýry. Zdroj: cfnews13.com

Íránská státní televize ve středu oznámila, že se jaderným vědcům podařilo vybudovat nové centrifugy na obohacování uranu. Vůbec poprvé také vložili palivovou tyč domácí výroby do jaderného reaktoru, informuje agentura AFP.

Ceremonii vložení paliva do výzkumného jaderného reaktoru v Teheránu, kterou živě přenášela televize, vedl íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Účastnil se jí i šéf íránské jaderné agentury Ferejdún Abbásí Dávání a další vědci v bílých pláštích.

Ahmadínežád pak vyzval k vystavění dalších čtyř výzkumných jaderných reaktorů. „Odhadujeme, že potřebujeme čtyři jaderné reaktory na čtyřech různých místech v zemi. Postavte je pro naše výzkumné aktivity a radiomedicínu, kterou naše země potřebuje,“ řekl.

Íránská média označila vložení domácího paliva do jaderného reaktoru za mimořádný technický úspěch, díky němuž je země z hlediska jaderné energie zcela samostatná, a to i navzdory sankcím uvaleným Západem. „Jaderná energie pro všechny, jaderné zbraně pro nikoho,“ zní slogan v médiích, kterým oslavují úspěch íránských jaderných vědců.

„Centrifugy čtvrté generace“ jsou z uhlíkových vláken a díky tomu jsou „rychlejší, produkují méně odpadu a zabírají méně místa,“ když se otáčí nadzvukovou rychlostí a uran čistí. „Dnes (ve středu) jsme svědky aktivace první řady těchto centrifug,“ řekl Dávání.

Nové centrifugy umožní vyrobit třikrát více obohaceného uranu než předchozí modely. „Zvýší to íránskou schopnost obohacovat uran třikrát. Je to silná a jasná odpověď na všechny sabotáže, které Západ spáchal,“ dodal Dávání.

Prezident Ahmadínežád uvedl, že Írán zprovoznil další 3000 centrifug. „Zhruba 6000 centrifug je v provozu, k tomu jsme přidali 3000. Nyní jich máme 9000,“ řekl. Agentura Fars dodala, že centrifugy jsou umístěny v zařízení v Natanzu.

Zásoby jaderného paliva, které Írán získal v 90. letech minulého století od Argentiny, se tenčí a snaží se proto vyrobit vlastní. O zkouškách domácích palivových tyčí Teherán informoval v prosinci. Írán tvrdí, že musel přistoupit k vlastní produkci, protože kvůli mezinárodním sankcím nemůže palivové tyče kupovat na trzích v zahraničí.

Státy Evropské unie se v lednu dohodly na zákazu dovozu íránské ropy. Embargo, kterým Evropa následuje Spojené státy, má Írán přimět, aby přestal obohacovat uran. Touto technologií může získat jadernou zbraň.

Írán vyhrožoval, že pokud unie embargo vyhlásí, zablokuje Hormuzský průliv, klíčovou trasu pro přepravu ropy z Perského zálivu. To by surovinu výrazně zdražilo a už jen samotná možnost blokády Hormuzského průlivu ceny ropy zvýšila.

Írán slibuje EU: obnovíme jednání o jádru

Írán v dopise Evropské unii slíbil, že je ochoten obnovit rozhovory o svém jaderném programu. Informuje o tom ve středu agentura AFP.

„Írán vítá ochotu skupiny P 5+ 1 navrátit se k jednání ve snaze udělat základní kroky k další spolupráci,“ píše v dopise adresované unijní ministryni zahraničí Catherine Ashtonové íránský jaderný vyjednavač Saíd Džalílí.

Skupinu P5+ 1 tvoří stálí členové Rady bezpečnosti OSN (USA, Británie, Čína, Francie, Rusko) a Německo.

Írán dopis zaslal ve stejný den, kdy do jaderného reaktoru v Teheránu poprvé vložil palivo, které bylo vyrobeno v Íránu. Vedení islámské země také sdělilo, že íránští vědci vyvinuli nové centrifugy na obohacování uranu.

Vysoká představitelka EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová návrh na obnovení rozhovorů o jádru zaslala Íránu před čtyřmi měsíci.

Poslední rozhovory Íránu a P5+ 1 loni v lednu v Istanbulu skončily bez dohody.

Od té doby se vztahy mezi západními zeměmi a Íránem zhoršily. Západ podezírá Írán z toho, že pod zástěrkou civilního využití atomu vyvíjí jaderné zbraně. V listopadu minulého roku Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) uvedla, že informace tajných služeb 10 států a její vlastní zdroje „naznačují, že Írán provádí činnosti velice blízké programu vývoje jaderných zbraní“.

Zdroj: Mediafax.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..