jaderná energie - Írán odmítl jadernou inspekci na své vojenské základně - Zprávy (iran) 1
Západ považuje Írán za velkou hrozbu. Napětí v regionu roste. Jsou ale tyto obavy oprávněné? Zdroj: CBC news

Írán zamítl požadavek zahraničních jaderných inspektorů na prohlídku zařízení v Parčínu. Neochota režimu v Teheránu odkrýt karty kolem svého jaderného programu tak může dál zvýšit napětí v regionu.

Írán neumožnil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) přístup na vojenskou základnu Parčín, kde chtěli zástupci MAAE prověřit své pochybnosti o íránském jaderném programu.

Nejvyšší íránský vůdce zároveň prohlásil, že jaderná strategie jeho země se nezmění. Před případným izraelským útokem na íránská jaderná zařízení ve středu znovu varovala Moskva a vyslovila podezření, že k útoku na Írán by mohla být použita vojenská základna USA v Kyrgyzstánu.

MAAE ve středu vyjádřila zklamání nad výsledky dvoudenní návštěvy své delegace v Íránu. „Zástupci agentury opakovaně požadovali přístup na vojenskou základnu Parčín, Írán ale povolení k návštěvě neudělil,“ uvedla MAAE v prohlášení, které vydala v noci na dnešek.

Smyslem návštěvy MAAE v Íránu, už druhé za poslední měsíc, bylo vyjasnění sporných bodů íránského jaderného programu. Mnohé země nevěří tomu, že íránský jaderný program je výhradně civilní, jak tvrdí Teherán.

Řada z nich proto letos dále zpřísnila protiíránské sankce a hovoří se i o možnosti izraelského útoku na íránská jaderná zařízení.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..