jaderná energie - Írán je údajně připraven rozšířit svůj jaderný program o další centrifugy - Ve světě (iran qom) 1
Mapa íránských objektů u posvátného města šíitů Kom. Areál je přísně střežený.  Zdroj: SatImagingGroup.com

Teherán – Írán je připraven rozšířit své jaderné kapacity v přísně střeženém podzemním pracovišti u posvátného města Kom o tisíce odstředivek nové generace. Televizi BBC to řekl nejmenovaný vídeňský diplomat.

Centrifugy by mohly urychlit výrobu obohaceného uranu, který se používá v jaderné energetice, může ale mít využití i při výrobě jaderných zbraní. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) sídlící ve Vídni se k těmto zprávám nevyjádřila.

Inspektoři MAAE by měli příští týden navštívit Teherán, aby se tamní politiky pokusili znovu přivést k užší spolupráci. Inspektoři navštívili asijskou zemi v lednu, přístup na některá jaderná pracoviště a kontakt s některými jadernými vědci jim ale byl odepřen, připomněla BBC.

Západ Teherán podezírá, že tajně usiluje o výrobu jaderných zbraní. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program je výlučně mírový. Sankce vůči Íránu kvůli jeho spornému jadernému programu vyhlásily OSN, USA nebo EU. Izraelský ministr obrany Ehud Barak v sobotu řekl, že ve své současné podobě jsou nedostatečné, a vyzval k ještě přísnějším sankcím.

Írán podle středečních zpráv začal vkládat palivo vlastní výroby do výzkumného reaktoru v Teheránu a zároveň zprovoznil 3000 nových odstředivek. Podle íránského prezidenta je v zemi nyní v provozu celkem 9000 odstředivek na obohacování uranu.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..