jaderná energie - Francouzského vědce z CERNu čeká v březnu soud po obvinění z přípravy teroristické akce - Ve světě (cern hicheur1) 1
Část CERNovského urychlovače. Kolegové se za Hicheura postavili, vznikl výbor na jeho ochranu. Kvalitní fotografii samotného Hicheura se nám bohužel objevit nepodařilo. Zdroj: Topnews.ae

Pařížský soud určil na březen přelíčení ve věci Adléna Hicheura, fyzika z Evropského centra jaderného výzkumu (CERN), který byl před rokem obviněn z přípravy teroristické akce ve spolupráci se severoafrickou organizací Al-Kájda v zemích Islámského Maghribu. V pondělí to oznámila agentura France Press.

Vědec byl zatčen v roce 2009 ve Francii, oficiálním důvodem je podezření z korespondence s Al-Kájdou. Podle zpráv francouzských médií Hicheur měl připravit atentát na alpské střelce, kteří v roce 2008 vyslali tři oddíly do Afghánistánu. Francouzští státní zástupci obvinili fyzika ze „zapojení do činnosti zločinné organizace a přípravě teroristické akce“, od té doby je ve vazbě. Ve čtvrtek proběhlo v Paříži předběžné zasedání soudu, proces sám pak je naplánován na 29. a 30. března.

Podnět k vyšetřování dala francouzská výzvědná služba DCRI (Direction centrale du renseignement intérieur, Ústřední výzvědná služba), poté, co na začátku roku 2008 úřad francouzského prezidenta obdržel v elektronické podobě kopii prohlášení Al-Kájdy v zemích Islmáského Maghribu. Rozvědka prolustrovala e-mailové schránky podezřelých z kontaktu s organizací a zjistila, že Hicheur si dopisoval s jedním z jejích lídrů, Mustafou Debší (Mustapha Debchi), který v současné době žije v Alžíru.

Podle soudních dokumentů, k nímž dostala přístup agentura France Press, Debší v únoru 2009 navrhl Hicheurovi, aby ve Francii připravil teroristický akt. Vědec nejprve odmítl, ale poté údajně napsal, že je potřeba „potrestat francouzský stát za jeho akce v muslimských zemích (Afghánistán)“ a jako cíl jmenoval „leteckou základnu alpských střelců Cran-Gevrier“.

V červnu 2009 se Debchi zeptal Hicheura, zda by byl ochoten zapojit se do činnosti skupiny, připravující akci přímo ve Francii. Fyzik údajně odpověděl kladně a řekl, že bude muset „přehodnotit už připravený plán“ pro případ, že se „návrh týká nějaké konkrétní strategie – akce na území našeho hlavního nepřítele a úder do jeho týlu“.

Vyšetřovatelé došli k závěru, že šlo o přípravu teroristické akce. Hicheurův obhájce naopak tvrdí, že kontrarozvědka nedisponuje žádným konkrétním důkazem viny a že všechna dosavadní obvinění jsou založená na spekulacích, „ze kterých nevyplynulo vůbec nic konkrétního“.

Adléne Hicheur v CERNu vyvíjel matematické metody zpracování výsledků měření z detektorů LHC. Přednášel také teoretickou fyziku na jedné z nejlepších evropských technických univerzit – École Polytechnique Fédérale de Lausanne. Rok po jeho zatčení založili kolegové z univerzity a CERNu výbor na jeho obranu, především byli pobouření dlouho trvající vazbou bez předložení přesvědčivých důkazů. Výbor se obracel mimo jiné přímo na prezidenta Sarkozyho dopisem, jeho mluvčí odpověděla, že prezident „bere na vědomí“ jejich vyjádření.

Související články: Fyzikové zřídili výbor na obranu kolegy, vězněného pro podezření ze spolupráce s Al-Kájdou

Zdroj: Le Figaro, Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..