jaderná energie - Francouzské úřady posvětili bezpečnost reaktoru ATMEA - Nové bloky v ČR (atmea) 1
ATMEA v kostce. Zdroj: Atominfo.ru

Francouzský kontrolní orgán pro jaderné technologie (ASN) v úterý schválil bezpečnostní prvky nového reaktoru Atmea 1, který společně vyvíjí francouzská Areva a japonská společnost Mitsubishi Heavy Industries (MHI).

„Po osmnáctiměsíčním zkoumání projektu ASN shledala, že bezpečnostní prvky reaktoru Atmea 1 jsou vyhovující, “ píše se v oficiálním prohlášení ASN.

„Bezpečnostní standardy společnosti Atmea plně vyhovují francouzským požadavkům, “ pokračuje prohlášení.

Areva a Mitschubishi společně navrhují nový reaktor 3. generace s názvem Atmea, který má mít výkon 1100 MW. Tento společný produkt energetických gigantů je určen pro země, jejichž přenosové soustavy nejsou kompatibilní se silnějším reaktorem Arevy – EPR (který Francouzi nabízejí v temelínském tendru). Atmea 1 je stejně jako EPR tlakovodní reaktor.

První zemí, kde by Atmea mohla vyrábět elektrickou energii, je Jordánsko. Zatím ale není zdaleka jisté, že francouzsko-japonské duo skutečně tendr o elektrárnu v Hašemitském království vyhraje. Proti nim stojí ruský Rosatom s reaktorem VVER-1000 a Atomic Energy of Canada Ltd. se svým Candu 6. Jordánská vláda vyhlásí vítěze tendru 15. března.  přes pozitivní hodnocení měla ASN k reaktoru několik připomínek. Doporučení se týkají především ochrany personálu před ionizujícím zářením a zabezpečení reaktoru proti katastrofickým událostem srovnatelným s Fukušimskou havárií.

Zdroj: World Nuclear News, Expatica.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..