jaderná energie - Francouzi a Rusové spolupracují při výstavbě Baltské jaderné elektrárny - Nové bloky ve světě (arabelle turbina) 1
Francouzská turbína Arabelle. Zdroj: Aciers.free.fr

Společný rusko-francouzský podnik Alstom Atomenergomaš, s.r.o. (AAEM) podepsal smlouvu na dodávku zařízení reaktorovny pro výrobní bloky č. 1 a 2 Baltské JE v Kaliningradské oblasti, jejichž spuštění je plánováno na rok 2016, resp. 2018. Celková hodnota kontraktu převyšuje 35 mld. rublů (více než 875 mil. eur). Objem dodávky AAEM na základě uzavřené smlouvy zahrnuje parní turbíny ARABELLE, generátory, kondenzátory, separátory-přehříváky páry (SPP) a pomocné zařízení reaktorovny.

“Smlouva, která byla 2. února podepsána, je příkladem úspěšné spolupráce mezi Státní korporací Rosatom a společností Alstom, zaměřené na zavádění vyspělých technologií v Rusku. Baltská JE je jedním z největších investičních projektů v Rusku a využití související technologie Arabelle je důležitou podmínkou pro přilákání zahraničních investorů k účasti na projektu. Jeho realizace se stane jedním z klíčových prvků zajištění energetické bezpečnosti Baltského regionu, zvýšení konkurenceschopnosti energostrojírenské produkce v Rusku, umožní vytvořit stovky pracovních míst a zajistit zakázky odvětvovým podnikům,“ zdůraznil náměstek generálního ředitele pro rozvoj a mezinárodní obchod Státní korporace Rosatom Kirill Komarov.

“Tato smlouva je důležitým milníkem pro náš společný podnik v Rusku. Značné zkušenosti Alstomu při realizaci analogických projektů se stanou zárukou úspěchu v rozvoji kompetencí AAEM v oblasti výroby a dodávky zařízení pro reaktorovny jaderných elektráren na technické bázi Arabelle,“ prohlásil prezident Alstomu Patrick Kron.

Baltská jaderná elektrárna je prvním projektem jaderné elektrárny na území RF, jenž předpokládá zapojení zahraničních investorů. Nejenže její výstavba zabezpečí energetické pokrytí Kaliningradské oblasti, nýbrž umožní rovněž vývoz elektřiny do pobaltských zemí a severozápadní Evropy. Baltská jaderná elektrárna se staví podle sériového projektu AES-2006 s aplikací technologie tlakovodního reaktoru VVER-1200 (projekt společnosti OKB Gidropress, a.s.) a bude sestávat ze dvou výrobních bloků, každý s výkonem 1200 MW. Generálním dodavatelem je při výstavbě Baltské jaderné elektrárny engineeringová společnost NIAEP (Státní korporace Rosatom).

Technologie ARABELLE společnosti Alstom v maximální míře zajišťuje zvýšení úspornosti a spolehlivosti výroby elektřiny v jaderné elektrárně, snížení celkových nákladů na výstavbu a provoz JE, jakož i vyloučení omezení při dalším zvyšování jednotkového výkonu výrobních bloků. K dnešnímu dni jsou nehlučné turbíny Arabelleod společnosti Alstom nejvýkonnější na trhu – jejich výkon může dosáhnout až 1700-1800 MW – a zaručují vynikající provozní charakteristiky. Při celkové provozní době těchto turbínových zařízení více než 300 000 h činí průměrná délka vynucených prostojů méně než 1 hodinu na jeden agregát ročně, což představuje bezprecedentní úroveň koeficientu míry připravenosti turbínového zařízení. Turbínovými zařízeními ARABELLE je vybavena celá řada výrobních bloků, včetně jaderných elektráren ve Francii a Číně, a také několik bloků ve výstavbě, vč. největšího Flamanville 3 ve Francii s jednotkovým výkonem 1750 MW.

Alstom Atomenergomaš, s.r.o. (AAEM) je společný podnik, založený v roce 2007 otevřenou akciovou společností Atomenergomaš (51 %) a společností Alstom Power Holdings SA (49 %) za účelem kompletace reaktoroven ruských a zahraničních jaderných elektráren s reaktory ruského typu na základě licenční technologie Arabelle.

Zdroj: Allforpower.cz

O autorovi

admin

3 Comments

    Dobrý den přeji dozvěděl jsem se dost o Jaderné Elektrárně Baltiku dekuji kde vezme vodu na chlazení reaktoru pro 2 bloky a její provoz. Dále jak daleko je od Mesta Kaliningradu kde se staví sen na žel louce.Těší mne spolupráce s Francii je dobrá dodrží slovo smlouvu děkuji. TO místo stavby je na mapě obyčejné prosím pošlete mi @ fotky zajímá mne. to fanda Kaliningradu Ferdik děkuji predem

    Dobry den opet preji a dekuji za odpoved.Vazeny pane existuje GPS jeji souradnice jsou 19. Sev sirka 54 vych delka je lepsi nez 100 km od
    Kalinimgradu. Je skoda ze se podepsalo zap embargo na stavbe Jaderne Elektrarny v r 2013 a dnes uz je 2018 mela uz pracovat 1 blok rok a pul . Jak je tedy daleko vystavba jaderne Elektrarny a bude letos v chodu.Reka Nemen bude mit rezervoary pro dostatek vody jezy ci co. Podle obrazku co jsem videl prace probihaji se spozdenim ale prece .Kdy tedy do chodu je ted stavebne dekuji Kaliningradsky fanda Ferdik z Moravy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..