jaderná energie - Existuje život po šedesátce? Američané chtějí provozovat reaktory déle, než byla dosavadní hranice - Back-end (oyster creek plant) 1
Skutečný americký kmet: jaderná elektrárna Oyster Creek v New Jersey, spuštěná v roce 1969. Zdroj: New Jersey Local News, nj. com

Americké ministerstvo energetiky povede nový výzkum, jehož cílem bude odpovědět na otázku, zda je reálně možné a rentabilní provozovat jaderné reaktory déle, než je dnešní maximum šedesáti let. Ve Spojených státech funguje nyní 104 jaderných reaktorů, přičemž jde vesměs o varné nebo tlakovodní typy, používající jako moderátor lehkou vodu.

Americký regulační systém dovoluje udělit reaktoru licenci na dobu 40 let, přičemž je možné ji po splnění bezpečnostních kritérií jednorázově prodloužit o 20 let. Většina současných provozovaných amerických reaktorů již jednou toto prodloužení dostala a u zbytku se očekává, že jej taktéž dostanou. V rámci tohoto procesu musí provozovatelé poskytnout informace o technických faktorech stárnutí elektrárny a jak se s nimi hodlají vypořádat. Zatím nikdo nepodnikl pokus o ještě delší provoz, ačkoliv podle provozovatelů i regulátorů s sebou nese jak zřejmá rizika, tak i četné zisky.

„Program udržitelnosti lehkovodních reaktorů“ se bude snažit klasifikovat rizika, a sice hledáním možností, jak zajistit blokům bezpečné a ekonomické fungování v každé vteřině jejich prodlouženého života. V plánu programu, vydaném 1. února, byly navrženy čtyři hlavní směry výzkumu: stárnutí materiálů a jeho degradace, vývoj nových typů palivových článků pro lehkovodní reaktory, pokročilá instrumentace (tj. diagnostické a měřící systémy, například měření neutronových toků) a technologie informačních a řídicíh systémů.

Odpovědi budou Američané potřebovat již brzy brzy. Nejstarší fungující reaktor v USA dosáhl požehnaného věku 40 let v roce 2009 a bylo povoleno pokračovat v jeho provozu až do roku 2029. Zpráva z programu uvádí, že bez dalšího prodlužování životnosti reaktorů a stavby nových začne po roce 2030 a možná i mnohem dříve jaderný sektor v USA rychle upadat, což povede ke ztrátě jednoho z hlavních zdrojů elektřiny s nízkými emisemi.

Výzkumu v této oblasti je přikládán velký význam, neboť Americe může pomoci dostát dlouhodobým cílům energetické a environmentální bezpečnosti. Zatímco v současné době je kvůli nízkým cenám plynu stavba nové jaderné elektrárny v USA riskantní investici (americká vláda záruky na JE běžně neposkytuje), současné jaderné elektrárny jsou více než konkurenceschopné a jsou velice významným přispěvatelem v celkové energetické bilanci.

Jak praví autoři programu, „Prodloužení doby provozu současných elektráren za hranici 60 let je nezbytné, pokud skutečně chceme snížit emise skleníkových plynů na 80 % z úrovně 90. let do roku 2050. Tam, kde to bude potřeba, je samozřejmě nutné zvýšit produktivitu.“ (Poznámka Atominfo.cz: toto číslo se pravděpodobně vztahuje k výzkumům, publikovaným například v časopisu Nature, které uvádějí, že pokud se zmíněného snížení podaří dosáhnout, nepřekročí nárůst průměrné teploty na Zemi dva stupně Celsia).

Zdroj: World-nuclear.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..