jaderná energie - Do ruské jaderné energetiky vstoupí soukromý kapitál - Zprávy (rosatom prezentace) 1
Rosatom je zatím na ruském jaderném trhu jediným pánem. Zdroj: rt.com

Na modernizaci ruského jaderného průmyslu reprezentovaného společností Rosatom se budou účastnit soukromé firmy. Vyplývá to z plánů ruské vlády, o kterých informoval premiér Vladimír Putin 30. ledna v časopise Vedomosti.

Putin ve svém článku formuloval dlouhodobé cíle Ruska týkající se rozvoje jeho průmyslu a infrastruktury, podpory inovací a soukromých investic při snaze potírat korupci a vytvářet co nejlepší podmínky pro podnikání. Uvedl, že sektory průmyslu, jako jsou jaderná energetika, stavba lodí a letadel, se v uplynulých letech podařilo zkonsolidovat a zabránit stavu, kdy jejich špatným řízením byly ztraceny vztahy k důležitým vědeckým, výzkumným a konstrukčním centrům země.

Aby se dále zlepšila konkurenceschopnost jaderného průmyslu, Ruská federace v civilní části umožní pozdější prodej částí těchto firem a účast soukromého kapitálu na jejich rozvoji. I nadále si však ponechá plnou kontrolu nad vojenskou částí jaderného průmyslu. Prodej akcií se bude týkat například podniků na výrobu jaderného paliva, reaktorových technologií, systémů řízení jaderných elektráren, služeb spojených s manipulací a ukládáním použitého jaderného paliva apod.

Podle šéfa Rosatomu Sergeje Kirijenka se již nyní vytvářejí společné projekty a podniky se zahraničními firmami, které umožňují účast soukromého kapitálu. Příkladem může být společný podnik s francouzskou společností Alstom na výrobu turbín pro jadernou energetiku. Tento podnik dodá do budované jaderné elektrárny v Kaliningradské oblasti Ruské federace zařízení za 880 mil. eur. Rosatom se také snaží vybudovat a provozovat tuto elektrárnu za účasti zahraničních energetických firem, kterým nabízí podíl až 49 procent.

Putin dále uvedl, že očekává významnou účast ruského kapitálu na privatizačním procesu ruských státních průmyslových firem. Ta se má uskutečnit v blízkém časovém horizontu, pravděpodobně okolo roku 2016. Bude se týkat státních firem všech oborů, kromě těch, které jsou důležité pro obranu země nebo pro hospodaření se strategickými komoditami.

Zdroj: Česká nukleární společnost

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..