
Čínský Národní energetický úřad spustil sérii projektů pro výzkum a vývoj, jejichž účelem je zlepšit v zemi možnosti, jak reagovat na mimořádné události v jaderných elektrárnách, které mohou nastat v případě extrémních živelných pohrom.
Úřad prohlásil, že cílem projektů je vylepšení bezpečnostních technologií užívaných v čínských jaderných elektrárnách, především zohlednění zkušeností z havárie elektrárny Fukušima v Japonsku.
Takových projektů bude celkem třináct a povedou je Čínská národní jaderná korporace, společnost China Guangdong Nuclear Power Corporation a Ústav jaderných a nových energetických technologií ve spolupráci s nejznámější čínskou univerzitou, pekingskou Qinghua. Národní energetický úřad uvedl, že inženýři a výzkumníci budou pracovat na vývoji pokročilých bezpečnostních technologií v jaderné energetice skrze cílenou analýzu elektráren.
Mezi témata, kterým se budou věnovat, patří vývoj pasivního nouzového napájení a chladicích zařízení, vývoj pasivních systémů na odvod tepla (passive containment heat removal systems). Dalším směrem bude modelování souběhu různých mimořádných událostí, jejich dopadů a opatření, která lze proti nim podniknout. Další výzkum se bude týkat zvýšení odolnosti vůči zemětřesením, jejichž síla přesahuje projektové hodnoty, opatření proti záplavám, ochrana vyhořelého paliva a zmírňování následků případných nehod, při kterých by bylo zasaženo. Na programu je také vývoj kontrolních zařízení na únik vodíku a záchranných robotů a metod k očištění kontaminované vody a půdy.
Očekává se, že všechny projekty budou dokončeny do roku 2013. Podle Národního energetického úřadu následná implementace výsledků výzkumu zlepší bezpečnost druhé generace čínských jaderných elektráren a sníží pravděpodobnost rozsáhlých úniků radioaktivity a poškození aktivní zóny reaktoru v případě havárií, které v seismicky aktivních zónách hrozí.
Zdroj: world-nuclear.org