jaderná energie - Češi vylepšují pro americké námořnictvo jaderné reaktory - Jádro na moři (scorpion) 1
Starší americká jaderná ponorka typu Scorpion. Zdroj: Militaryfactory.com

Čeští vědci pomáhají americkému námořnictvu vylepšit jaderné reaktory. Fyzici pracují na výpočtech, které mají zvýšit výkon reaktorů, snížit spotřebu paliva a omezit produkci radiace. Píše to v dnešním vydání týdeník Ekonom. Vědci připouštějí, že nabídka spolupráce souvisí s tím, že se americká firma Westinghouse uchází o zakázku na dostavbu české jaderné elektrárny Temelín.

Výzkum se soustředí na plzeňské Západočeské univerzitě a spolupracovat na něm bude i pražské České vysoké učení technické (ČVUT). Američané poskytli českým vědcům grant devět milionů korun. „Pracujeme na rovnicích, pomocí kterých bude možné lépe počítat pohyb neutronů v jaderném reaktoru. Naším cílem je, aby se výpočty, které nyní trvají týdny, daly uskutečnit během pár minut,“ řekl fyzik Radek Škoda z ČVUT, který projekt s americkou stranou dojednával.

Pro českou jadernou fyziku je to ze strany americké vlády první takovýto kontrakt. Podle vědců není náhoda, že přichází právě v době, kdy zahraniční společnosti, včetně americké, usilují o zakázku na dostavbu Temelína. „Je logické, že zrovna v době tendru na Temelín se Američané snaží prohlubovat spolupráci právě na poli jaderné fyziky, a nikoli třeba při výzkumu leteckých motorů,“ uvedl Škoda.

Další vědci přiznávají, že rozšiřování vědecké spolupráce je jistým druhem lobbingu. Stejně tak prý lobbují i Francouzi, jejichž společnost Areva je dalším účastníkem tendru na Temelín. „Jak Francouzi, tak Američané s námi začali aktivně vyjednávat. Přímo s Arevou máme nyní podepsanou dohodu o vědecké spolupráci. Podobné partnerství se rozbíhá také s Američany, i když na jejich straně Westinghouse nikde oficiálně nefiguruje,“ sdělil týdeníku odborník z ČVUT na jaderná zařízení Václav Dostál.

Samotní Američané spojitost grantu s tendrem na Temelín odmítají. „Při tom projektu je pro nás hlavní práce, kterou čeští vědci odvádějí,“ řekl Ekonomu Paul Losiewicz z agentury Office of Naval Research, který má za americké námořnictvo projekt na starosti.

Zdroj: České noviny

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..