Curiosity, nahlížená okem umělce. Zdroj: Foxnews.com
Curiosity, nahlížená okem umělce. Zdroj: Foxnews.com

Koncem listopadu na svou pouť k Marsu nastoupilo americké výzkumné vozítko Curiosity. Jeho úkolem bude provést geologický průzkum rudé planety a hledat stopy života, jejichž existenci zatím naznačují pouze nepřímé důkazy, například spektroskopie. Celý program je velmi ambiciózní a přišel americkou agenturu NASA na 2,5 miliard dolarů.

Vozítko je vybaveno velmi moderní a komplikovanou aparaturou a přístroji. Mezi nimi je jeho hlavní «anténa» pro zkoumání povrchu rudé planety— generátor a detektor neutronů, pomoci kterých lze zjistit geologické složení půdy v nejvyšších vrstvách. Bude pomocí něj hledat uhlík, který, jak známo jest, je základem veškeré organické hmoty. Jde o první využití neutronové analýzy při výzkumu jiné planety, jinak je dobře zavedenou metodu v pozemských laboratořích, používanou v mnoha odvětvích, například forenzní analýze nebo výzkumu památek.

Zajímavý je na nich také fakt, že nejsou z dílny Američanů, nýbrž Rusů. Detektor odražených neutronů, který je dílem Institutu pro výzkum vesmíru Ruské akademie věd, zdrojem neutronů je generátor od Rosatomu. Vybavení vydrží pracovat v marťanských podmínkách dva (pozemské) roky plus osm měsíců, na které je naplánován let k Marsu.

Zdroj: Foxnews.com, Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..