jaderná energie - Ženy z prefektury Fukušima čekají testy mateřského mléka - JE Fukušima (kojici matka fukusima) 1
Japonská matka. Zdroj: www.nodeju.com

Novopečené maminky v japonské prefektuře Fukušima, kde loni došlo k jaderné havárii stejnojmenné elektrárny, čeká vyšetření mateřského mléka.

S odkazem na mluvčího místní samosprávy, který podle japonských zvyklostí odmítl uvést své jméno, o tom informovaly CNN a web japonského listu The Japan Times.

Mnoho kojících žen si po havárii v jaderné elektrárně dělalo starosti kvůli tomu, zda jejich mléko nekontaminovaly radioaktivní látky, které po katastrofě unikly do ovzduší a do moře. Měsíc po fukušimském neštěstí navíc jedno občanské sdružení informovalo, že čtyři ženy žijící asi 220 kilometrů od jaderné elektrárny měly v mateřském mléku malé množství radioaktivního jodu.

Při průzkumu, který v květnu a červnu provedlo ministerstvo zdravotnictví, byly stopy radioaktivního cesia objeveny v mateřském mléku sedmi z 21 žen z Fukušimy. Vládní úředníci i odborníci ale tehdy tvrdili, že šlo o nepatrné množství, které pro děti nepředstavovalo žádné nebezpečí.

V prefektuře Fukušima přijde každý rok na svět asi 18 tisíc dětí. Úřady odhadují, že okolo 10 tisíc žen své ratolesti kojí.

Podrobnosti o tom, jak by měly testy vypadat a kdy by měly začít, zatím nejsou známy. Jejich náklady, odhadované na 50 tisíc jenů (témě 13 tisíc korun) na osobu, by měly být pokryty ze zdravotního fondu, který vznikl po březnové katastrofě.

Zdroj: Aktuálně.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..