jaderná energie - Slovenské jaderné elektrárny zvládly zátěžové testy, ale ekologům je to podezřelé - Ve světě (mochovce) 1
V jaderné elektrárně Mochovce zatím pracují pouze dva bloky, osm chladících věží ovšem napovídá tomu, že stavba dalších dvou bloků byla pozastavena v pokročilé fázi. Slovensko plánuje stavbu obnovit v nejbližších letech. Zdroj: BankTrack

Slovenské jaderné elektrárny prošly tzv. strestesty. Odolnost atomových zařízení se zkouší v celé Evropské unii, po loňské havárii v japonské Fukušimě. Testy na Slovensku nezjistily žádné nedostatky. Ekologickým aktivistům se to ale nezdá.

Na Slovensku momentálně fungují čtyři jaderné bloky v elektrárnách Jaslovské Bohunice a Mochovce. Propočítávala se mimo jiné jejich odolnost vůči živelným pohromám a podle státního úřadu pro jaderný dozor dopadly slovenské elektrárny výborně. Není potřeba dělat žádná akutní opatření na zvýšení bezpečnosti.

Jenže například ekologická organizace Greenpeace vyjádřila hlasité pochybnosti o tom, že zrovna starší slovenské elektrárny jsou 100procentně bezpečné, když třeba v těch francouzských se našly nedostatky.

Zpráva státního úřadu má podle aktivistů jen uklidnit veřejné mínění. Výsledky strestestů každopádně nic nemění na tom, že na Slovensku bude dál pokračovat výstavba dalších jaderných bloků v elektrárně Mochovce.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..