jaderná energie - Ruské společnosti NIAEP a Atomstrojexport budou současně stavět 18 jaderných bloků - Nové bloky ve světě (atomstrojexpcina) 1
Čínská jaderná elektrárna Tjanvan, jeden z projektů Atomstrojexportu

Sdružená společnost vytvořená strojírenskými společnostmi Atomenergoprojektem NIAEP (ОАО „НИАЭП“) a Atomstrojexportem (ASE/АСЭ), generálním dodavatelem výstavby jaderných elektráren mimo území Ruska, plánuje postavit v Rusku a v zahraničí 18 bloků jaderných elektráren.

Ředitel NIAEP Valerij Limarenko, který je dočasně pověřen i výkonem funkce prezidenta ASE, uvedl na tiskové konferenci ve čtvrtek 22.12.2011, že 7 bloků do společného projektu „vložila“ společnost z Nižního Novgorodu NIAEP, zbytek ASE.

„Aby se na mezinárodním trhu objevil nový silný hráč zabývající se výstavbou jaderných elektráren, vedení resortu rozhodlo o spojení úsilí dvou společností – NIAEP a Atomstrojexportu – na základě NIAEP. (…)  Sdružujeme úsilí tak, aby společnost mohla projektovat a současně stavět jak na území Ruska, tak i mimo něj celkem 18 bloků“, – prohlásil Limarenko. Dále zdůraznil, že společnost se stává „největším stavitelem jaderných elektráren na světě.“

Limarenko sdělil, že sdružená společnost bude působit v Bulharsku, Maďarsku, Vietnamu, Íránu, Indii, Číně, Turecku, České republice, Slovenské republice a na Ukrajině. V Německu má ASE dceřinu společnost Nukem Technologies, která se zabývá odstavováním jaderných elektráren.

„Jsme světovou jedničkou, pokud jde o systémy řízení, projektování a výstavby jaderných elektráren. Nyní získáváme další kompetenci – ukončení provozu jaderných elektráren. Jde o rozsáhlý trh, který zrovna vzniká. V Německu se rozhodli vzdát jaderných elektráren, v Rusku po nějakém čase budeme ukončovat provoz bloků vybavených reaktory RBMK (kanálový reaktor vysokého výkonu, jelikož byl instalován na JE Černobyl, byla jejich výstavba zastavena – pozn. red.). Domníváme se, že toto je trh, na němž již dnes máme dominantní postavení a potřebujeme jej zachovat i do budoucna,“ zdůraznil Limarenko.

NIAEP je jednou ze tří ruských strojírenských společností, specializovaných na výrobu pro jadernou energetiku. Dalšími jsou moskevský Atomenergoprojekt a petrohradská společnost SPbAEP (СПбАЭП), která například navrhla systém MIR-1200, jenž Rusové nabízejí na Temelínu.

Zdroj: Interfax

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..