jaderná energie - Rakousku chybí jeden temelínský blok - Životní prostředí (mooserboden) 1
Rakousko disponuje obrovskými hydroelektrárnami, například elektrárnou na přehradě Mooserboden nedaleko Kaprunu. Zdroj: Flicker

Rakušané by se v listopadu dostali bez masivního dovozu elektřiny z Česka a dalších evropských zemí do velice vážné situace. Vyplývá to z právě zveřejněných údajů tamního regulátora trhu E-Control za jedenáct měsíců roku 2011.

Právě v listopadu se totiž kvůli nedostatečným srážkám dále výrazně snížila výroba vodních elektráren, které představují pilíř rakouské energetiky. Obvykle voda pokrývá až dvě třetiny celkové domácí spotřeby proudu, nyní její podíl klesl na polovinu. Rakousko, které bývalo až do roku 2001 čistým vývozcem elektřiny, kryje už deset let svou rostoucí spotřebu proudu importem ze zahraničí.

Z Česka za 11 měsíců roku 2011 přiteklo podle statistik úřadu E-Control do rakouské energetické sítě 8,8 TWh elektřiny. Opačným směrem pak nešla ani jedna kilowatthodina.

Z Německa, odkud do Rakouska přitékalo ročně i přes 14 TWh, dorazilo za jedenáct loňských měsíců jen necelých 12 TWh. Rakousko přitom přislíbilo Německu, které se na začátku léta rozhodlo odstoupit od jaderné energetiky, že v případě tuhé zimy poskytne svému sousedovi více než 1000 megawattů pohotového výkonu v plynových elektrárnách.

Zdroj: E-Control

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..