jaderná energie - Příjmy Arevy meziročně klesly o 2,6% - Ve světě (lucoursel) 1
Generální ředitel Arevy Luc Oursel.

Francouzská jaderná státní společnost Areva, v úterý vydala prohlášení, že její příjmy loni meziročně klesly o 2,6%. Mezi důvody jsou uváděny změny ve vedení společnosti, problémy těžební divize a celosvětová skepse k jaderné energetice způsobená Fukušimskou havárií.

Nový generální ředitel společnosti, Luc Oursel, odhalil na konci loňského roku další plány Arevy, jejichž součástí je pozastavení některých projektů a masivní propouštění v Německu, které se rozhodlo odstavit všechny jaderné elektrárny. Ale přes všechny tyto zásahy Oursel očekává za loňský rok ztrátu 1,4 až 1,6 milionů euro. Kompletní údaje o hospodaření v loňském roce vydá společnost na začátku března.

Luc Oursel ale označil pokles příjmů za relativně malý, Areva se podle něj s nepříznivými událostmi loňského roku vyrovnala velmi dobře. Upozornil také, že celkový objem zakázek společnosti, které v tuto chvíli má, činí 45,56 miliardy euro, vzrostly o 3,1 procenta oproti loňskému roku.

„Růst objemu zakázek během roku poznamenaného Fukušimskou havárii potvrzuje, že stále stojíme pevně po boku našich zákazníků,“ uvedl Oursel do oficiálního prohlášení.

Dále Oursel vyzdvihl obrovský růst v oblasti obnovitelných zdrojů – příjmy zde za loňský rok vystřelily o celých 98% (na 297 milionů euro), ale přesto zůstávají jen malou kapkou v celkovém obratu společnosti.

Oursel převzal vedení Arevy poté, co Anne Lauvergeon, známá také jako „Atomic Anne“, ztratila podporu francouzské vlády, většinového vlastníka společnosti.

Většina finančních potíží společnosti je způsobena akvizicí těžební společnosti UraMin, která byla uskutečněna právě během působení „atomové Anny“. V roce 2011 vynesla těžba 1,29 miliardy euro, o 18% více, než v roce 2010, ale hodnota portfolia zakázek těžebních projektů poklesla o 2,1%. Areva v současnosti vyšetřuje některé okolnosti akvizice UraMin.

Zdroj: Washington Post

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..