jaderná energie - Poláci přesměrovávají větrnou elektřinu z Německa, zvýší to nápor na českou přenosovou soustavu - E15 - Životní prostředí (vetrak) 1
Větrná turbína. Jejích největším problémem jsou značné výchylky dodávaného proudu, což zatěžuje přenosové sítě. Poláci se proto rozhodli vyvést proud z německých větrných elektráren ze svých sítí.

Česká přenosová soustava bude čelit ještě většímu náporu elektřiny z Německa, a tedy i hrozbě blackoutů či poruchám v dodávkách. Poláci totiž potvrzují, že na svých hranicích s Německem nainstalují speciální transformátory (phase shifters), jimiž toky elektřiny z tamních větrných parků výrazně omezí. O co méně bude ovšem zatížena polská síť, o to se zvýší nápor na českou přenosovou soustavu.

Operátorovi české sítě, společnosti ČEPS, zřejmě nezbude než tyto transformátory umístit i na česko-německé hranice. „Je to pravděpodobné,“ řekl deníku E15 Miroslav Vrba z představenstva ČEPS, byť firma podle něho bude zároveň posilovat tuzemskou soustavu.

Elektřina putuje ze severního do jižního Německa, ale přetéká i do Polska a Česka. Ve větrných dnech se její tranzit zvyšuje až desetinásobně proti obchodním plánům. Potíž je i v tom, že se jižní Německo potýká s odstavením tamních jaderných elektráren.

Kazimierz Kulaga z vedení provozovatele polské sítě, firmy PSE – Operator, na konci minulého roku uvedl, že výběrové řízení na instalaci transformátorů by mělo být vyhlášeno už během ledna. Transformátory mají být hotové do dvou tří let.

ČEPS upozorňuje, že už za současné situace třeba v minulém prosinci nebylo možné kvůli přetokům německé elektřiny dodržet základní bezpečnostní kritérium „n-1“. Jde o pravidlo, podle kterého se při náhlém výpadku jednoho vedení nesmí přetížit ta další. Pro Poláky, kteří nemají tak robustní přenosovou síť jako Česká republika, je ovšem obrana proti německým přetokům ještě akutnějším problémem.

Otázkou zůstává, jak budou na ochranná opatření Polska a případně i Česka reagovat Němci. Jde o to, aby urychlili výstavbu páteřních sítí na svém území, a při regulaci sítě také brali ohled na své sousedy.

Bývalý šéf tuzemské energetické jedničky ČEZ a nynější předseda její dozorčí rady Martin Roman loni prohlásil, že kdyby Češi na své území elektřinu z Německa nepustili, zkolabovala by naopak německá síť. Němci by podle jeho slov měli za přenos elektřiny přes české území platit, a to až sedm miliard korun ročně.

Zdroj: E15

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..