jaderná energie - Nové turbíny mají zvýšit výkon elektrárny San Onofre - Ve světě (sanonof) 1
Zatímco někde se elektrárny zavírají, jinde probíhá modernizace. Jaderná elektrárna San Onofre je největším producentem elektřiny v jižní Kalifornii. Zdroj: O.C. Register

Jaderná elektrárna San Onofre v jižní Kalifornii prochází modernizačním procesem. V rámci tohoto procesu budou v obou blocích vyměněny parní turbíny. Náklady na tuto etapu modernizace se pohybují kolem 280 milionů dolarů.

Odstávka bloku 2 a výměna jeho turbíny začne již tento měsíc. Druhý reaktor (blok 3) dostane novou turbínu na podzim. První blok elektrárny, který pracoval už od roku 1968, byl odstaven v 90. letech.

Díky novým turbínám bude elektrárna schopna pokrýt energetické potřeby dalších 31 tisíc domácností.

Výměna turbín je jen další etapou modernizace. V loňském roce byly vyměněny všechny čtyři parogenerátory (dva na každém bloku). Každý z těchto generátoru vážil 640 tun a celková cena akce byla 674 milionů dolarů. Části generátoru jsou již několik měsíců průběžně přepravovány do jaderného úložiště ve státě Utah. K dopravě je používáno vozidlo se 192 koly, které je určeno pro přepravu nadměrných nákladů.

Nové generátory značně zvýšily množství páry produkované v reaktoru. Díky novým turbínám, jejichž aerodynamický desing byl navrhnut za pomocí počítačových modelů, půjde tuto páru využít efektivněji. Změny se ovšem týkají výhradně tvaru lopatek, ne velikosti. Informoval o tom Gil Alexander, mluvčí společnosti Southern California Edison, která elektrárnu provozuje.

„Díky úpravám reaktorů bude krátkodobě vytvořeno asi 1700 pracovních míst,“ prohlásil Alexander. Náklady na modernizaci způsobí zvýšení cen elektrické energie v oblasti asi o 0,5%.

Zdroj: Orange County Register

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..