jaderná energie - Mezinárodní agentura pro atomovou energii zvažuje otevření pobočky ve Fukušimě - JE Fukušima (fukushima) 1
JE Fukušima. Zdroj: ibtimes.com

Tokio – Představitelé MAAE, agentury, která je součástí OSN a dohlíží na veškeré dění kolem jaderných technologií, zvažují otevření pobočky v japonské Fukušimě. Jejím posláním bude, monitorovat zásahy vedoucí ke omezení následků nejhorší jaderné havárie od Černobylu.

Japonská veřejnost své vládě od loňského března příliš nevěří, a tak se vláda rozhodla požádat MAAE o dohled nad výměnou a šířením informací a vytvoření pobočky přímo v místě havárie. Přítomnost specialistů MAAE má usnadnit šíření informací o situaci v poničené elektrárně.

„Sdělili jsme japonské vládě, že MAAE je připravena spolupracovat,“ řekl šéf organizace Yukiya Amano v sobotu japonskému zpravodajskému serveru Kyodo News na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

„Zatímco vedení ve Vídni bude pokračovat v řešení problému dekontaminace a likvidace paliva, my budeme přímo u zdroje.“

Tiskový mluvčí MAAE v Tokiu, který má doprovázet japonskou misi, upozornil na to, že žádné konečné rozhodnutí ještě nebylo přijato, ale žádost japonské vlády je „pečlivě zvažována.“

List Nikkei nezávisle informoval o tom, že šéf MAAE Jukija Amano (shodou okolností Japonec) skutečně vyjádřil zájem otevřít v Japonsku kancelář.

Rovněž zmíněný server Fuji napsal, že Amano zamýšlí otevřít tuto kancelář s tím, že zlepší komunikaci s lidmi na místě havárie.

Japonská vláda chce především získat mezinárodní podporu ve své chabé snaze ujistit veřejnost o tom, že je bezpečné opět obnovit provoz jaderných elektráren a dalších aktivit v jaderné branži.

Drtivá většina z 54 japonských reaktorů je totiž v současnosti odstavena, protože opozice zabránila jejich spuštění po bezpečnostních prohlídkách. Část z nich je také v plánovaných odstávkách.

Havárie z 11. března měla závažné následky jak pro životní prostředí, tak pro desítky tisíc lidí, které přinutila odejít z domovů. Mnozí z nich stále netuší, kdy a zda se budou moci vrátit.

Ministr zahraničí Koichiro Gemba, jehož volební obvod je právě Fukušima, řekl obyvatelům oblasti, že myšlenku pobočky MAAE začal prosazovat na základě žádosti představitelů místní samosprávy.

Zdroj: AFP

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..