jaderná energie - Japonská vláda zrušila výjimečný stav na jaderné elektrárně Fukušima - JE Fukušima (fuk) 1
Březnové zemětřesení a následná havárie jaderné elektrárny vyhnalo z domovů desítky tisíc lidí, alespoň část z nich se teď může vrátit. Zdroj: Visboo

Japonská vláda v pondělí 2. ledna zrušila výjimečný stav na jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Deset dní předtím bylo na prvním, druhém a třetím bloku Fukušimy dosaženo takzvaných „podmínek pro studené odstavení (více zde)“. O zrušení výjimečného stavu informovala agentura Kyodo.
Výjimečný stav byl v areálu elektrárny vyhlášen ihned po havárii, způsobené vlnami tsunami a tragickým březnovým zemětřesením, které vyřadily z provozu záložní systémy chlazení. Na pondělním zasedání vláda také schválila rozdělení území kolem elektrárny na tři pásma podle dávky záření, kterou obyvatelé dostanou, pokud se vrátí do svých domovů.

Jako první se budou moct vrátit lidé do míst, kde radiační pozadí činí méně než 20 milisievertů ročně. Obce, v nichž hladina radiace dosahuje 20 až 50 milisievertů ročně, získají status „pásma omezené obyvatelnosti“, návrat do nich potrvá déle. Do měst a vesnic, kde pozadí převyšuje 50 milisievertů ročně, bude návrat zakázán. Běžné přirozené radiační pozadí činí jednotky milisievertů ročně a velmi závisí na zeměpisné poloze (v Japonsku je běžně vyšší, než v Evropě).

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..