jaderná energie - Japonská nezávislá komise obvinila vládu a provozovatele JE Fukušima z nepřipravenosti a nedostatečně rychlého jednání - JE Fukušima (fukushima kour) 1
Dnes již historický obrázek: ze střechy bloků JE Fukušima se valí mračna vodíku, vodní páry a kouře. Na žhavém palivu se rozkládala chladicí voda a vznikající vodík a kyslík vytvořily výbušnou směs. Výbuch způsobil únik radioaktivních izotopů do okolí.

Japonská nezávislá státní komise, vyšetřující havárii na jaderné elektrárně Fukušima, k níž došlo v březnu loňského roku po ničivém zemětřesení a vlně tsunami, obvinila jejího provozovatele, společnost TEPCO, z nedostatečné připravenosti její pracovníků, a trvá na tom, že se dopustili řady chyb, které měly vážné následky. Ušetřen nezůstal ani stát, vláda podle komise nedokázala zajistit dostatečně efektivní výměnu informací mezi odpovědnými úředníky a TEPCO a rozhodovala v době největší krize příliš pomalu. 26. prosince to uvedl list Mainiči s odkazem na zprávu, kterou výbor vládě předložil.

Vyšetřování havárie trvalo přibližně šest měsíců a vedl jej profesor Tokijské univerzity Jotaro Hatamura, strojní inženýr, jehož specializací jsou průmyslové nehody, způsobené lidským faktorem.

Podle názoru komise většině problémů, způsobených havárií, bylo možné předejít. „Nelze popřít, že lidé, kteří odpovídali za likvidaci havárie a provoz jaderné elektrárny, nebyly dostatečně a všestranně připraveni na všechny okolnosti“, cituje list úryvky ze zprávy. Mimo jiné uvádí, že roztavení palivových článků na prvním a třetím reaktoru elektrárny by bylo možné zabránit, pokud by TEPCO správně vyhodnotila všechny informace, které měla k dispozici, a reagovala na ně včas. Například chlazení prvního reaktoru vodou z hasičských vozů (viz zprávy o vývoji události na JE Fukušima, například zde) začalo pozdě, protože likvidátoři havárie předpokládali, že systém chlazení stále funguje, ačkoliv už byl mimo provoz.

Dalším, poněkud překvapivým problémem, na který komise narazila a který by mohl být za jiných okolností úsměvný, byla špatná komunikace mezi personálem, způsobená právě výpadkem proudu – pracovníci elektrárny si neměli jak dobít své mobilní telefony.

Podle komise navíc inženýři TEPCO neměli dostatečné znalosti o chování chladicího systému jako celku, ani o tom, jak jej ovládat, což je „naprosto nepřijatelné (pro provozovatele jaderné elektrárny)“. „TEPCO nepředpokládala, že může dojít k situaci, kdy v důsledku přírodní katastrofy budou vyřazeny z provozu úplně všechny zdroje elektřiny, a neproškolila pracovníky elektrárny Fukušima dostatečně“.

Státním úřadům výbor vyčetl například pomalou výměnu informací mezi úředníky odpovědnými za likvidaci havárie a vládou a nepřipravenost čelit krizi, příliš pomalou evakuaci obyvatelstva a nepřipravenost místních samospráv k situaci, kdy došlo ke zvýšení intenzity radiace na jejich území. Členové výboru ve zprávě uznávají, že informace, které přicházely z elektrárny, byly kusé a nepřehledné, ale vyčítají úřadům, že se nespolehly na počítačovou analýzu nehody, která údajně k dispozici byla a která předvídala rychlé rozšíření radioaktivních izotopů mimo areál elektrárny v případě, že dojde k jejich úniku (což se také stalo – výbuch vodíku poškodil střechy bloků).

Hatamurův tým sestavil zprávu na základě rozhovorů s 456 lidmi, tak či onak zapojenými do likvidace fukušimské havárie, například pracovníky TEPCO, elektrárny, úředníky a představiteli NISA. Plná verze zprávy, která má být podle informací médií hotova na začátku roku 2012, bude obsahovat i rozhovor s bývalým premiérem Naoto Kanem, jehož Fukušima stála funkci. Podle nepotvrzených zpráv totiž vedení TEPCO uvažovalo o stažení všech zaměstnanců z elektrárny ihned po nehodě, což by vpodstatě znamenalo její ponechání vlastnímu osudu. Společnost to však popírá.

Související články: Japonsko – aktuální zprávy (11. 4. 2011)

MAAE pravděpodobně přiřadí situaci na Fukušimě stupeň 4 podle INES – „lokální havárie“

Rozhovor s V. Asmolovem, ruským jadrně-bezpečnostním expertem, vyslaným do Japonska tři dny po havárii

World Nuclear News: palivové články na Fukušima Dajiči jsou vážně poškozeny

S definitivní platností bylo potvrzeno částečné roztavení palivových článků na 2. bloku JE Fukušima

Fukušima týden a půl poté

Japonsko požádalo o pomoc při likvidaci havárií na jaderných elektrárnách MAAE

Zdroj: Atominfo.ru, Bloomberg.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..