jaderná energie - Írán má prý důkazy, že za vraždou jaderného vědce stojí USA - Ve světě (busehr) 1
Íránská jaderná elektrárna v Búšehru se stala trnem v patě představitelům většiny západních zemí. Zdroj: ČT24

Teherán – Teherán má prý důkazy o tom, že za smrtí íránského jaderného vědce z tohoto týdne stojí Spojené státy. S odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí o tom dnes informovala agentura Reuters, podle níž je situace okolo íránského jaderného programu zatím nejnapjatější.

„Máme hodnověrné dokumenty a důkazy, že tento teroristický čin byl plánován, veden a podporován CIA,“ uvedlo ministerstvo zahraniční blízkovýchodní země v dopise adresovaném velvyslanectví Švýcarska v Teheránu, které zastupuje zájmy USA v Íránu.

Dvaatřicetiletého Mostafu Ahmadího Rošana, který pracoval v centru pro obohacování uranu v Natanzu v provincii Isfahán, zabila ve středu magnetická bomba připevněná k jeho autu. Podle Reuters šlo již o pátý podobný útok za poslední dva roky.

Ministryně zahraničí USA Hilary Clintonová popřela, že by za útokem stály Spojené státy. Také Izrael, který v minulosti Írán z podobných akcí obviňoval, slovy prezidenta Šimona Perese odmítl odpovědnost.

Íránský jaderný program je už několik let jádrem sporu mezi Teheránem a mezinárodním společenstvím, které se obává, že Írán usiluje o získání jaderné zbraně. Teherán to kategoricky popírá a tvrdí, že uran potřebuje pro svou jadernou energetiku, zdravotnictví a výzkum.

Agentura DPA dnes s odvoláním na íránské ministerstvo zahraničí uvedla, že Teherán do země vpustí experty Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Měli by přijet 28. ledna a navštívit druhé zařízení na obohacování uranu ve skalním komplexu Fardo, o jehož spuštění Írán nedávno informoval.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..