jaderná energie - Elektrárna Temelín loni vyrobila rekordních 13,9 TWh elektřiny - V Česku (temelin1) 1
Jaderná elektrárna Temelín.

Temelín (Českobudějovicko) – Jaderná elektrárna Temelín vyrobila v loňském roce 13,91 terawatthodin (TWh) elektřiny. Je to nejvíce od jejího spuštění, řekl dnes ČTK mluvčí Temelína Marek Sviták. Přesto elektrárna zaostala za odhadovaným plánem o 0,89 TWh, a to především kvůli prodloužení odstávky pro výměnu paliva na druhém bloku způsobené zaseknutým blokem ochranných trubek.

Dosavadní rekordní údaj ve výrobě elektřiny z roku 2010 překonal Temelín o 0,09 Twh. Energie, kterou elektrárna loni vyprodukovala, by 3,5 roku pokrývala spotřebu celých jižních Čech, nebo by mohla 11,5 let zásobovat všechny jihočeské domácnosti, řekl Sviták. Od spuštění provozu v prosinci 2000 vyrobil Temelín 119,77 Twh elektřiny.

Letos elektrárna plánuje vyprodukovat 15 TWh elektřiny. „Pokud se nám podaří tento plán splnit, tak to bude úspěšné završení projektu Bezpečně 15TERA, který jsme zahájili v roce 2007,“ řekl ředitel JE Temelín Miloš Štěpanovský.

Elektrárna plánuje na letošní rok dvě odstávky na výměnu paliva. Ty by celkem měly trvat 101 dní. První je naplánována na začátek května, druhá pak na závěr července. Temelín jsou společně s jadernou elektrárnou Dukovany dva největší tuzemské zdroje elektřiny.

Dukovanská elektrárna loni vyrobila 14,369 terawatthodin (TWh), což druhý nejlepší výkon v její téměř sedmadvacetileté historii. Vyšší výkon 500 MW už mají tři ze čtyř dukovanských bloků. Poslední blok bude modernizován letos. Celá elektrárna pak bude mít instalovaný výkon 2000 MW, jaký má i mladší jaderná elektrárna Temelín.

Zdroj: Finanční noviny

O autorovi

admin

1 Comment

    Je krásné vědět, že se u nás vyrobí spousta elektriky, která by nám vydržela léta a prodá se do zahraničí, ale hlavně je třeba zvyšovat ceny, vždyť lidi ne jenom z jižních čech to zaplatí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..