jaderná energie - Do Íránu dorazila delegace z MAAE - Ve světě (nackaerts) 1
Herman Nackaerts, vrchní inspektor MAAE, na tehránském letišti. Zdroj: Reuters

Do íránské metropole Teheránu dnes před několika hodinami dorazila delegace z Mezinárodní agentury pro jadernou energii, vedená vrchním inspektorem agentury Hermanem Nackaertsem a asistentem generálního ředitele Rafaelem Grossim. V Islámské republice mají podle oficiálních zpráv strávit tři dny, delegace se během nich setká s íránskými jadernými vědci a úředníky a bude mít možnost nahlédnout do dokumentací, týkajících se nových jaderných projektů země. Účelem je obnovit jednání o zastavení obohacování uranu, kterého se Írán nechce vzdát a ve kterém podle nedávných prohlášení Ferejdúna Abbásího, šéfa Íránské jaderné organizace, země značně pokročila. Írán si inspektory MAAE pozval před několika měsíci s tím, že chce obnovit jednání o svém jaderném programu a doložit před MAAE svou důvěryhodnost.

Na letišti imáma Chomejního, delegaci čekalo nepříjemné překvapení – skupina íránských nacionalistů s velkými

jaderná energie - Do Íránu dorazila delegace z MAAE - Ve světě (roshan) 2
Íránští studenti s obrázky vůdce země Alího Chameneího a zavražděného vědce Moustafy Rošana na letišti. Zdroj: France24.com

portréty Moustafy Rošana, jaderného vědce, který byl nedávno zabit při atentátu (viz Související články). Všichni byli odvedeni pryč ochrankou letiště.

Írán je ze strany západních zemí již dlouhá léta obviňován z toho, že potají vyvíjí jaderný program, jednání se zástupci MAAE a diplomatickými institucemi západních zemí jsou neustále obnovována a přerušována. K vyostření konfliktu došlo loni, kdy MAAE poprvé připravila a rozeslala členským zemím tajnou zprávu, která měla obsahovat nezpochybnitelné důkazy o tom, že Islámská republika skutečně vede výzkum zbraňových jaderných technologií. Írán ji okamžitě po vydání označil za nepravdivou a politicky motivovanou. Evropské země, jmenovitě Francie, volaly po rychlém zásahu a okamžitých sankcích. Ruští a čínští politici byli ve svých projevech tradičně zdrženlivější, překvapivě se k ním však přidali představitelé USA, kteří oznámili, že „nejprve potřebují zprávu důkladně prostudovat“.

Související články: Írán se svého jaderného programu nevzdá, zprávu MAAE považuje za politicky podloženou

Írán znovu pozval inspektory MAAE do svých jaderných zařízení

Zdroj: Washington Post, Iran Students News Agency, Guardian, Haaretz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..