jaderná energie - Beduíni blokují stavbu egyptské jaderné elektrárny, došlo ke krádeži radioaktivního materiálu, novější informace nejsou k dispozici - Ve světě (dabaa) 1
První a teď na dobu neurčitou také poslední budovy jaderné elektrárny el-Dabaa. Zdroj: sustainabilitank.info

Obyvatelé egyptského okresu Dabaa už několik týdnů blokují stavební parcelu pro první jadernou elektrárnu v zemi a hrozí, že zabijí každého, kdo se pokusí zakročit silou. Před týdnem to oznámila egyptská média a aktuálnější zprávy zatím nejsou k dispozici. Navíc došlo ke krádeži blíže nespecifikovaného radioaktivního materiálu.

Mezi protestujícími jsou především beduíni, kteří žijí v místech, jež mají kvůli stavbě kvůli elektrárně být vysídlena. Do zástavby vpadli už před několika týdny a zničili několik již postavených budov a rozkradli zařízení. Egyptská vláda prohlásila, že v co nejkratší době udělá vše pro to, aby škody napravila a že stavba bude pokračovat. Slíbila také beduínům kompenzace ze státních peněz. Beduíni ji však obviňují z toho, že je chce připravit o půdu, která je jejich jediným zdrojem obživy.

Rozhodnutí o výstavě jaderné elektrárny padlo na začátku roku 2011, už v roce 2007 tehdejší prezident země Hosní Mubarak vyhlásil, že se Egypt vydá jadernou cestou. Krátce po zahájení tendru v lednu 2011 však nepokoje v zemi Mubarakovu vládu smetly a byl pozastaven. Nová egyptská administrativa prohlásila, že v něm bude pokračovat, a byly zahájeny přípravy ke stavbě, parcelu v Dabaa schválila agentura MAAE coby bezpečnou.

Související články: Egyptský tendr na první jadernou elektrárnu začne po prezidentských volbách

Zdroj: Atominfo.ru, guardian.co.uk

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..