jaderná energie - Arménie a Jordánsko budou spolupracovat v oblasti jaderných technologií - Ve světě (Metsamor) 1
Metsamor, podle mnohých nejnebezpečnější jaderná elektrárna – starý reaktor bez kontejnmentu umístěný v seismicky aktivní oblasti, naštěstí se snad brzy dočká nástupce. Zdroj: National Geographic

O budoucím společném projektu v úterý informoval server News Armenia. Podrobnosti o projektu by mělo představit arménské Ministerstvo pro energetiku a přírodní zdroje. Arménie a Jordánsko plánují spolupracovat na budování jaderných reaktorů, zpracování a uskladnění vyhořelého jaderného paliva. Obě země chtějí společně rozvíjet také možnosti použití jaderných materiálů v medicíně, průmyslu a zemědělství.

Tato spolupráce bude v souladu s pravidly OSN o nešíření jaderných zbraní. Iniciativa ke spolupráci se objevila na straně Jordánska.

Jediná arménská jaderná elektrárna, která stojí nedaleko města Metsamor asi 30-40 km západně od Jerevanu, pracuje již od roku 1976 a některými zdroji je považována za velké bezpečnostní riziko. V elektrárně funguje již jen 2. blok, který má výkon 407,5 MW, což představuje více než čtyřicet procent spotřeby elektrické energie v zemi. Arménie plánuje nahradit zastaralou elektrárnu novým blokem o výkonu 1000 MW. Očekává se, že náklady na novou elektrárnu dosáhnou 5-6 miliard dolarů. Podle arménského ministra pro energetiku a přírodní zdroje začne stavba v polovině roku 2013.

Jordánsko chce svou první jadernou elektrárnu postavit do roku 2015.

Zdroj:  Vestnik Kavkaza

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..