jaderná energie - Westinghouse podepsal dohodu s Vítkovicemi - Nové bloky v ČR (vitkovice areal) 1
Areál Vítkovických železáren v Ostravě. Vítkovice Group je jedním z největších výrobců strojírenských zařízení v Čechách.

Česká strojírenská společnost Vítkovice podepsala dohodu o budoucí spolupráci s americkou firmou Westinghouse, která se uchází o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Smlouva se týká výroby komponentů pro plánované nové bloky jaderné elektrárny Temelín. Vítkovické strojírny si od memoranda slibují účast na zakázkách po celém světě. „Je to první krok k tomu, abych se rozjely konkrétní bilaterální jednání na jednotlivých projektech,“ uvedl Jan Světlík, předseda představenstva společnosti Vítkovice.

Pokud bude technologie AP1000 vybrána pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín, Westinghouse na základě této dohody plánuje objednat od vítkovických strojíren řadu komponentů a vybavení. Patří mezi ně důležité ocelové prvky pro nádobu kontejnmentu a ochrannou budovu reaktoru, různé prvky pro strukturální a mechanické moduly a hlavní komponenty reaktorového okruhu.

„Dohoda představuje pro Vítkovice důležitý krok na cestě stát se součástí dodavatelského řetězce pro tento významný projekt,“ uvedl prezident pro Evropu, Blízký východ a Afriku, Yves Brachet. Dohodu v Praze podepsal za Westinhouse Brachet a za Vítkovice Jan Světlík, který je zároveň prezidentem Národního strojírenského klastru (jenž sdružuje strojírenské podniky).

Podle smlouvy budou zároveň obě firmy společně hledat příležitosti pro členy klastru, kteří mají zájem stát se kvalifikovaným dodavatelem Westinghouse. „Probíhají jednání i s dalšími firmami, s nimiž bychom chtěli spolupracovat,“ dodal bez bližších podrobností Brachet.

Zdroj: Týden.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..