jaderná energie - V Japonsku je nyní v provozu pouze šest reaktorů - JE Fukušima (Genkai) 1
Čtyři bloky elektrárny Genkai. Zajímavostí je, že na bloku 3 této elektrárny se mělo testovat nové plutoniové palivo. Zdroj: ajw.asahi.com

Japonská společnost Kyushu Electric Power Co (KEPCO) dnes oznámila odstavení čtvrtého bloku elektrárny Genkai (výkon 1180 MW) v prefektuře Saga na ostrově Kjúšú. Důvodem je rutinní bezpečnostní prověrka. V zemi tak zůstává v provozu pouze šest z 54 reaktorových bloků.

Podle KEPCO tento reaktor produkoval asi 40 % elektrické energie na ostrově Kjúšú. Společnost požádala místní obyvatele o omezení spotřeby energie až do 3. února.

Žádný z reaktorů, které byly kvůli rutinním bezpečnostním prohlídkám odstaveny po Fukušimské havárii (11. března) nebyl dosud spuštěn.

Zmíněný čtvrtý blok elektrárny Genkai byl první, který byl znovu uveden do provozu po rychlém odstavení všech japonských reaktorů v důsledku havárie ve Fukušimě.  Na začátku října došlo k dalšímu, tentokrát automatickému, odstavení zaviněnému chybou lidského faktoru. Od začátku listopadu až do teď ale reaktor opět pracoval na plný výkon.

Na začátku prosince byl odstaven i první blok elektrárny Genkai (559 MW). Na celém ostrově Kjúšú tak teď nepracuje ani jeden ze šesti jaderných reaktorů. Energetické společnosti kompenzují nedostatek elektřiny výrobou v tepelných elektrárnách, výrazně vzrostl dovoz zemního plynu do Japonska.

Zdroj: JapanToday, MarketWatch

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..