jaderná energie - TEPCO splnila plán, na Fukušimě bylo dosaženo "podmínek pro studené odstavení" - JE Fukušima (noda fukushima) 1
Premiér Jošihiko Noda si s pracovníky JE Fukušima promluvil osobně. Zdroj: The Hindu.com

Na jaderné elektrárně Fukušima bylo dosaženo takzvaných „cold shutdown conditions“ (v překladu „podmínky pro studené odstavení“). Provozovateli elektrárny, společnosti TEPCO, se tak podařilo splnit druhou fázi svého plánu na likvidaci havárie. Oznámila to japonská agentura Kyodo s odvoláním na premiéra Jošihika Noda.

Tento termín si určila TEPCO sama a znamená dodržení těchto podmínek:

  • teplota dna reaktorových nádob nepřevyšuje 100°C
  • únik radioaktivních materiálů z kontejnmentu je pod kontrolou a dávky, kterým je vystaveno obyvatelstvo, nepřevyšují jeden milisievert ročně (běžná hodnota přírodního pozadí) na hranicích areálu elektrárny

Ani v případě, že se stávající stav podaří udržet, však nebudou problémy elektrárny vyřešeny. Na přetřes nyní přicházejí otázky radioaktivní kontaminace okolních vod a místních živočichů, k níž už došlo únikem chladicí vody z elektrárny, a jak bude likvidace havárie a elektrárny samotné (již bylo rozhodnuto, že se nevrátí do provozu) pokračovat.

Technická poznámka: v jaderné energetice je používán termín „cold shutdown“ (studené odstavení), který znamená jeden z druhů odstávky normálně fungujících reaktorů. „Cold shutdown conditions“ je termín, vymyšlený inženýry společnosti TEPCO speciálně pro stav, kterého se jim nyní podařilo dosáhnout na JE Fukušima.

Zdroj: Atominfo.ru, Český rozhlas

O autorovi

admin

1 Comment

    hahaha, vtipný článeček

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..