jaderná energie - TEPCO slije nízkoradioaktivní vodu z Fukušimy do moře - JE Fukušima (fukushima seshora) 1
JE Fukušima.

Nízkoradioaktivní voda, nahromaděná na jaderné elektrárně Fukušima, bude začátkem března 2012 slita do moře. Rozhodla o tom společnost TEPCO, která JE Fukušima provozuje.

Jde především o vodu, která chladila reaktory po havárii. Kvůli poškození jednotlivých okruhů začala prosakovat a hromadit se v podzemní části elektrárny. Od léta na Fukušimě funguje cirkulační systém, který odstraňuje velkou část radioaktivní kontaminace a znovu pouští vodu do oběhu. Není ji však možné takto recyklovat pořád a pod Fukušimou tak přibývá 200 až 500 tun nízkoradioaktivní vody denně. Na elektrárně jsou k dispozici cisterny o celkovém objemu okolo 155 tisíc tun, ale do března příštího roku budou zcela plné.

TEPCO zatím neoznámila, kolik vody příští rok hodlá vylít. Přestože společnost slíbila, že odstraní z vody jak cesium, tak stroncium až na hodnoty nižší, než jsou povolené limity, proti jejímu plánu ostře vystoupily rybářské společnosti.

Po březnové havárii na Fukušimě došlo k několika únikům vysoce a nízko radioaktivní vody do oceánu, jednou již také vylévala do moře plánovaně. V okruhu 20 kilometrů od elektrárny je zakázán veškerý výlov ryb.

Související články: TEPCO čistí radioaktivní vodu na Fukušimě

Voda, kontaminovaná radionuklidy, unikla ze 3. bloku JE Fukušima

TEPCO poprvé od havárie představila detailní plán dalšího postupu na JE Fukušima

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..