Druhé největší letiště v Moskvě i v celém Rusku - Šeremeťjevo
Druhé největší letiště v Moskvě i v celém Rusku – Šeremeťjevo, Zdroj: travelandleisure.com

Před několika dny uveřejnila řada světových i českých médií (například ZDE) zprávu o tom, že na moskevském letišti Šeremeťjevo byl zadržen íránský cestující, který se snažil odletět do Islámské republiky s 18 kovovými tyčemi, obsahujícími radioaktivní izotop sodíku Na-22.

Ten je používán při vyšetřeních pomocí pozitronové tomografie a v materiálové defektoskopii, ale ne ve vojenství. Má poločas rozpadu 2,603 roku, takže z něj nelze ani vyrobit účinnou „špinavou bombu“, kontaminující okolí radiací – takový poločas znamená příliš málo přeměn na jednotku času, než aby představoval větší nebezpečí (za předpokladu, že by se lidé v zasažených místech nezdržovali).

Na vývoz  Na-22 z Ruska do Íránu nejsou žádná právní omezení, jelikož jde o surovinu, s níž se běžně obchoduje (například jej potřebují výrobci radiofarmak). Ruské celní úřady se přiklánějí k názoru, že cestující (který je podle zpráv íránským studentem stomatologie) se pouze chtěl vyhnout zdlouhavé a drahé byrokracii při proclívání radioaktivního materiálu, který podléhá zvláštním předpisům. V tuto chvíli již je student na svobodě, detaily celého případu však nejsou známy a z ruské strany nebylo zatím ani oficiálně potvrzeno, že zadržený muž má íránské občanství.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..