Bill Gates po jednání se zástupci čínského Ministerstva průmyslu.
Bill Gates po jednání se zástupci čínského ministerstva průmyslu. Zdroj: Slow33.com

Spoluzakladatel společnosti Microsoft a guru počítačového světa ve středu potvrdil, že se účastní jednání s čínskou vládou a představiteli průmyslu o společném vývoji jaderného reaktoru.

„Naším cílem bude vyvinout reaktor, který bude bezpečnější a levnější, než stávající“ řekl Gates na prezentaci na čínském Ministerstvu pro vědu a technologie. Americkou stranu zastupuje polostátní organizace Terra Power, která vyvíjí reaktor IV. generace využívající ochuzený uran a kterou bývalý šéf Microsoft finančně podporuje.

Generální manažer Čínské národní jaderné korporace (CNNC), Sun Qin, podle čínských médií informace o jednáních potvrdil

„Vyjednávání TerraPower s CNNC a čísnou vládou probíhají dobře,“ okomentoval novinky Gates, zároveň ale uvedl, že jsou teprve na začátku. Odhaduje, že do výzkumu a vývoje v této oblasti bude v příštích pěti letech vložena až miliarda dolarů.

Podle vyjádření TerraPower její TWR (Travelling wave reactor – „Reaktor s pohyblivou aktivní zónou“) bude schopný fungovat desítky let na přírodní či ochuzený uran a bude produkovat mnohem méně odpadu než je dnes běžné. V souvislosti s Fukušimskou havárií bude testována i odolnost reaktoru vůči zemětřesení a vlnám tsunami.

Po odchodu z Microsoftu se Gates věnuje projektům v oblasti zdravotnictví, vzdělávání a využívání zdrojů „čisté energie“. Nyní v Číně jedná také o své účasti na projektech, majících za účel potlačení chudoby.

Reaktor typu TWR je jedním z pravděpodobných nástupců současných reaktorů. Finančně je jeho vývoj zatím zajišťován soukromými zdroji, což je v oblasti jaderné energetiky velmi vzácné. Funguje na odlišném principu než současné známější rychlé a množivé reaktory. Jak známo jest, přírodní uran obsahuje dva izotopy, z nichž U-238 má delší poločas rozpadu než U-235. Pro použití v palivovém článku je třeba surovou uranovou rudu obohacovat izotopem U-235 pomocí speciálních centrifug nebo jiných modernějších technologií. Při chodu jaderné elektrárny probíhá štěpná reakce v celém objemu palivového článku. Po určité době je potřeba vyměnit palivové články za čerstvé, v případě jaderné elektrárny Dukovany dochází jednou do roka k výměně pětiny paliva.

Reaktor TWR pracuje tak, že v každém článku je v přesně určeném místě uloženo malé množství izotopu U-235, který zažehne řetězovou reakci. Uvolňující se neutrony aktivují okolní jádra U-238, který se mění na další nestabilní izotop U-239 a ten – na radioaktivní plutonium, které pak slouží jako vlastní palivo: při jeho přeměnách vzniká velké množství tepla. Jakmile je v určité oblasti dosaženo kritického stavu, tj. štěpná reakce produkuje dostatek neutronů k udržení sebe sama v chodu, je do ní přimíchán další uran. Vzniká tak štěpná „vlna“, postupující podél článku (proto název TWR).

Výhodou tohoto systému je, že po jednom naložení může fungovat bez výměny paliva desítky let. Lze v něm zpracovávat vyhořelé palivo z klasických reaktorů. Zatím však nebyl postaven žádný známý funkční prototyp a reaktor existuje pouze na papíře v teoretických výpočtech. Reaktor běží za vysokých teplot (okolo 500°C), chlazení bude nejspíš na bázi tekutého sodíku. Při jeho provozu vzniká velmi toxické a radioaktivní plutonium, se kterým se obtížně zachází a které může výrazně ovlivnit ekonomičnost a bezpečnost provozu v neprospěch TWR. To je také nejspíš důvodem toho, proč TerraPower zatím nezažádala o granty od americké vlády a vývoj financují soukromé firmy – malý a věčný jaderný reaktor je velmi lákavým projektem.

Zdroj: Atominfo.ru, technologyreview.com

O autorovi

admin

2 Comments

  Tento odstavec:

  “ Jak známo jest, přírodní uran obsahuje stabilní izotop U-238 a nestabilní U-235. Pro použití v palivovém článku je třeba surovou uranovou rudu obohacovat izotopem U-235 na speciálních centrifugách. Při chodu jaderné elektrárny probíhá štěpná reakce v celém objemu palivového článku. Jednou za dva roky je pak potřeba všechny články vyměnit za nové a vyhořelé palivo přepracovat.“

  Je velmi nešťastně napsaný a plný nepřesností. U-238 není stabilní, jen má delší poločas rozpadu, než U-235, palivové články v klasických JE se určitě nevyměňují stylem, kdy je jednou za dva roky vyměňěno 100 % článků, ani to tak nevychází statisticky. Obohacování uranu neprobíhá pouze na centrifugách, existuje stále více technologií, které jsou často i kombinovány.

  Celkově je v tomto jednom odstavci tolik chyb a nepřesností, že to v mých očích diskredituje i celý zbytek článku, což by asi ve čtenáři vyvolávat nemělo.

   Děkujeme za upozornění na tyto chyby, již jsou opraveny a omlouváme se.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..