jaderná energie - První AP-1000 systémy by již brzy mohly dostat povolení ke stavbě ve Spojených státech - Nové bloky ve světě (vogtle 3 4 construction) 1
Bloky Vogtle 3 a 4 (na snímku – právě probíhající přípravné stavební práce) drží celou řadu prvenství – první nová jaderná elektrárna, stavěná v USA po roce 1978, první, sponzorovaná federální vládou (až dosud byla státní účast vždy realizována prostřednictvím místních úřadů) a první AP-1000 na domácí americké půdě.

Američtí průmyslníci netrpělivě očekávají na udělení licencí reaktorům Vogtle 3 a Vogtle 4 ve státě Georgia – první systémy, založené na technologii AP-1000, které mají stát ve Spojených státech, a zároveň první nová jaderná elektrárna v USA po roce 1978. Až dosud to vypadalo, že by mohly získat do konce roku 2011 „povolení ke stavbě a provozu“ (COL-Construction and Operating Lincense) od americké Regulační komise pro jadernou energetiku(NRC-Nuclear Regulatory Commission), v tuto chvíli je mnohem pravděpodobnější, že se tak stane až v roce 2012. V případě, že projekt obdrží COL, bude stavba okamžitě zahájena, dokončení stavby a první plnění palivem se v takovém případě očekává v roce 2015, zahájení komerčního provozu pak pravděpodobně nastane v roce 2016 (Vogtle 3) respektive 2017 (Vogtle 4).

Cena obou bloků by měla být asi 14 miliard dolarů, což znamená 6267 dolarů na generovaný kilowatt. Elektrárnu bude s téměř poloviční podílem provozovat společnost Southern Company, jež je částečně řízena komunálními úřady státu Georgia, a postaví ji tandem Toshiba-Westinghouse.

V červnu Southern Company a americký DOE (Ministerstvo energetiky) oznámily, že byly schváleny konečné podmínky, za kterých bude na výstavbu poskytnut státní úvěr. Výše úvěru by neměla překročit 3,4 miliardy dollarů. Konečné schválení závisí na tom, zda projektu bude udělena COL. Vogtle drží kromě výše zmíněných ještě další prvenství – jde o první jadernou elektrárnu v americké historii, na kterou (přibližně z poloviny) poskytne úvěr vláda.

Současná situace na místě výstavby

Běžný člověk by si při pohledu na místo, kde budou reaktory stát, mohl myslet, že stavba už dávno začala. Přípravné práce byly již úřady povoleny, a proto na místě pracuje asi 1300 lidí. Terénní nerovnosti byly odstraněny a na místě jsou připraveny první jeřáby, které čekají, až budou moci začít ukládat železobetonové prvky. Komory ochranného kontejnmentu, které budou svařeny z 248 plátů odolné jaderné oceli, právě vyrábí pověřená firma CB&I, která se nečekaně stala hlavním dodavatelem na obou blocích.

Oba reaktory AP1000 bude vyrábět a instalovat dvojice Toshiba a Westinghouse v rámci kontraktu typu EPS (Engineering, Procurement and Construction – stavba na klíč). Pro konsorcium se jedná o opravdu významný projekt – kromě instalece stejných reaktorů v elektrárně Virgila C. Summera v Jižní Karolíně (kontrakt podepsán v roce 2008), se jedná o první novou stavbu jaderné elektrárny v USA od roku 1978.

V srpnu roku 2011 vydala americká NCR závěrečnou zprávu o hodnocení bezpečnosti reaktoru AP1000, už podruhé v rámci schvalovacího procesu. Poprvé byl návrh s výhradami sválen v roce 2006, ale parametry reaktoru musely být dodatečně pozměněny podle požadavků NRC, které se týkaly například zvýšení odolnosti proti nárazu letadla. Nemusí to ale nutně znamenat, že dostane povolení ke stavbě.

Ochranná železobetonová schránka kolem samotného ocelového kontejnmentu je teď podle dokumentace asi metr silná. Obě tyto ochranné vrstvy hrají významnou roli mezi systémy pasivní bezpečnosti reaktoru AP1000, která je jedním z hlavních reklamních tahounů. Díky těmto systémům by se měl reaktor v případě ohrožení odstavit bez lidského zásahu a bez přísunu elektrické energie. Jako problém se však jeví právě novátorství autorů AP-1000 – takové systémy nikdy dříve nebyly vyzkoušeny.

Zdroj: power-eng.com, Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..