jaderná energie - Při požáru na atomovém ledoborci Vajgač zemřeli dva lidé - Jádro na moři (vaigach) 1
Atomový ledoborec Vajgač. Zdroj: bellona.ru

Dva mrtvé si vyžádal požár, který v noci vypukl na ruském atomovém ledoborci Vajgač. K úniku radioaktivity podle úřadů nedošlo. Nehodu vyšetřuje prokuratura a kriminalisté.

Oheň na ledoborci, plujícím po sibiřské řece Jenisej u obce Karaul, byl podle agentury Interfax ohlášen ve středu ve 23:19 SEČ a okolo jedné v noci se jej hasičům podařilo uhasit. „Plameny zachvátily tři kajuty, dva lidé zahynuli, další byl zraněn,“ uvedl mluvčí záchranářů Alexandr Jakimov.

„Příčiny požáru se zjišťují. K radioaktivním následkům nedošlo, reaktor pracuje normálně a nebyl odstaven,“ uvedl mluvčí státní agentury pro jadernou energii Rosatom. „Vše je v normě, není důvod se znepokojovat,“ ujistil i hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko.

Plameny si vyžádaly životy dvou mužů, kteří na plavidle drželi hlídku. Dalšího námořníka, který utrpěl popáleniny, přepravil vrtulník do nemocnice; zraněný se podle lékařů nachází mimo ohrožení života. Případ se podle mluvčího vyšetřovatelů Vladimira Markina vyšetřuje jako zavinění smrti z nedbalosti; příčinou požáru prý mohla být neopatrnost, nebo zkrat. Podnik Rosatomflot, spravující flotilu atomových ledoborců, se rozhodl rodinám obětí vyplatit po milionu rublů (asi 600 000 Kč).

Ledoborec doprovázel jiné plavidlo, směřující z říčního přístavu Dudinka na Jeniseji do Murmansku, ale k moři vinou požáru nedoplul. Nyní bude nejspíše odvlečen remorkéry zpět do Dudinky.

Vajgač byl na zakázku ještě Sovětského svazu postaven v loděnicích Wärtsilä v Helsinkách, následně byl v Petrohradu vybaven jaderným pohonem o výkonu 50 000 koňských sil. Loď se vyznačuje sníženým ponorem 8,5 metru, aby mohla operovat v ústí sibiřských řek; dokáže razit cestu ledem až dvoumetrové tloušťky a fungovat až v padesátistupňovém mrazu.

Začátkem letošního roku jako první z flotily ruských jaderných ledoborců operoval na Baltu, ve Finském zálivu. Sesterskou lodí je ledoborec Tajmyr, postavený rovněž v Helsinkách na přelomu 80. a 90. let.

Zdroj: Lidovky.cz

O autorovi

admin

1 Comment

    Jaky ze ma vykon? Taky byste mohli pouzivat normalni jednotky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..