jaderná energie - Polská PGE opouští projekt litevské a kaliningradské jaderné elektrárny - Nové bloky ve světě (podpis polsko usa) 1
USA a Polsko podepisují mezivládní dohodu o jaderné spolupráci, která nyní umožňuje americkým firmám zúčastnit se polského tendru. Na snímku Hanna Trojanowska, vládní zmocněnkyně Polska pro energetiku, a americký státní tajemník pro mezinárodní obchod Francisco Sanchez.

Polský státní podnik PGE oznámil, že ruší svou účast na stavbě nové jaderné elektrárně v Litvě a budované Kaliningradské JE v Rusku.

„Vzhledem k podmínkám projektu, které jsou pro PGE nepřijatelné, a jelikož má skupina mnoho dalších důležitých projektů, rozhodli jsme se pozastavit svou účast na projektu JE Visaginas, dokud nenabyla závazné formy“, říká oficiální prohlášení společnosti.

Jadernou elektrárnu ve Visaginasu chtěla litevská strana postavit místo Ignalinské, jejíž uzavření z bezpečnostních důvodů bylo jednou z hlavních podmínek vstupu země do Evropské unie. Podle zákulisních informací mělo v projektu připadnout Polsku 15% akcií (Litva sama nemá dostatek prostředků na zaplacení stavby z vlastní kapsy).

Zároveň PGE oznámila, že nebude pokračovat v jednáních s ruskými distributory elektřiny o dovozu elektrické energie z Kaliningradské oblasti, kde probíhá stavba Baltské JE.

Tyto změny nejspíš souvisejí s programem na výstavbu vlastních jaderných generujících kapacit, který nedávno polská vláda odsouhlasila (více v Souvisejících článcích).

Související články: Zájemci o nabídku na stavbu jaderné elektrárny v Polsku předložily své nabídky

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..