
Policie odložila vyšetřování míry informování obyvatelstva v roce 1986 po havárii v jaderné elektrárně v Černobylu. Lékařka Eva Dratvová, která trestní oznámení podávala, se nehodlá se strohým verdiktem smířit a podává stížnost.
Za utajování skutečností o nehodě z dubna 1986 a jejích dopadech na obyvatele tehdejšího Československa už dnes nikdo stíhaný nebude. „Policisté můj podnět k trestnímu stíhání odložili. Podle nich se nestal trestný čin, zločin ani přečin,“ říká Eva Dratvová.
A rovnou dodává, že tím její aktivita rozhodně nekončí. „Podala jsem Vrchnímu státnímu zastupitelství v Olomouci stížnost na chybný postup při vyšetřování policie a nedostatečný výkon dozoru nad přípravným řízením příslušného okresního státního zastupitelství,“ líčí žena s tím, že dopis už odnesla na poštu.
O Černobylu lhali, opakuje Dratvová
Padesátiletá opavská lékařka podala letos v srpnu podnět k trestnímu stíhání o třicet let staršího pražského kolegy Emila Kunze, který byl v roce 1986 hlavním odborníkem na ochranu před zářením v tehdejším Československu. Kunz tehdy tvrdil, že lidé nejsou následky havárie ohrožení. Trvá na tom i dnes. Dratvová podala podnět ke stíhání, když slyšela jeho výroky v dokumentu České televize.
„O Černobylu nám tehdy lhali,“ tvrdí lékařka, která se domnívá, že Kunz mohl spáchat trestný čin obecného ohrožení a porušit zákony o ochraně před radioaktivním zářením.
Když 26. dubna 1986 vybuchl jaderný reaktor v ukrajinském Černobylu a Evropou se šířil radioaktivní mrak, u nás to skoro nikdo nevěděl. „Dosud nejsou objasněny důsledky havárie na zdraví lidí. Přitom tu bylo například víc potratů, nenarodily se stovky chlapců. Řada lékařů by šla svědčit k soudu,“ líčí Dratvová.
Zdroj: Idnes.cz