jaderná energie - Podle nového energetického plánu chystá EU skutečnou jadernou renesanci - Ve světě (oettinger) 1
Evropský komisař pro energetiku Günther Oettinger.

Až čtyřicet nových jaderných reaktorů by mělo vyrůst v Evropské unii do roku 2030, a to i za pomoci evropských a státních dotací. Takový scénář obsahuje mimo jiné návrh plánu energetické budoucnosti EU, jehož část včera zveřejnil deník Süddeutsche Zeitung.

Oficiálně by měla Evropská komise zveřejnit tento plán až příští týden. Podle deníku je už ale dnes jisté, že dokument může vyvolat ostrý střet mezi komisí a německou vládou, která schválila opuštění programu jaderné energetiky.

Na rozdíl od Německa Brusel v důležitém energetickém dokumentu jádro vůbec nezavrhuje, ale naopak ho považuje za zcela zásadní energetický zdroj, bez kterého se Evropský unie do budoucna neobejde. Návrh, jehož přijetí by zřejmě přispělo k nové jaderné renesanci v Evropě, paradoxně vypracoval německý komisař EU pro energetiku Günther Oeettinger.

„Atomová energie dnes největším dílem přispívá k energetické výrobě bez vytváření emisí skleníkových plynů,“ píše se v návrhu, který mají údajně Süddeutsche Zeitung k dispozici. Návrh sice zmiňuje i obavy, které Evropané po jaderné katastrofě v japonské Fukušimě mají jak z provozu atomových elektráren, tak z uskladnění vyhořelého paliva, podle Oeettingera se ale jedná o problémy, které může vyřešit technologický vývoj a nová generace jaderné techniky.

„Atomová energetika by nakonec mohla přispět k nižším systémovým nákladům a cenám energie,“ píše se v návrhu evropské energetické koncepce. Návrh přitom považuje nové jaderné elektrárny za důležitý a možná i nejdůležitější prostředek k tomu, aby EU naplnila svůj závazek, že do roku 2030 sníží množství vypouštěných emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 57 % a o dvacet let později dokonce o 96 % oproti současnému stavu.

Z těchto důvodů návrh připouští i možnost, že by členské státy mohly dotacemi podporovat atomový rozvoj podobně jako se to dnes děje u obnovitelných zdrojů energie.

Podle předsedy České nukleární společnosti Václava Hanuse je překvapivé, že s návrhem na renesanci jaderné energetiky v Evropě a veřejnou podporu jaderného technologického vývoje přichází právě německý komisař EU.

„Když ale budete dobře počítat, což asi Oeettinger udělal, stejně vám v otázce energetické budoucnosti unie v příštích čtyřiceti letech nevyjde,“ řekl LN Hanus. Návrh ale pochopitelně vzbudil velké pozdvižení jak v Německu, které ohlásilo výstup z jaderné energetiky, tak v antiatomovém Rakousku.

Rakouští aktivisté dokonce včera vyzvali vlastní vládu, aby se konečně zasadila i o zákaz dovozu atomového proudu do země. To je ale opatření, které podle odborníků nelze zrealizovat v systému, v němž jsou evropské energetické sítě navzájem propojené.

Zdroj: lidovky.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..