jaderná energie - Novou jadernou elektrárnu v Litvě postaví Hitachi - Nové bloky ve světě (Ignalina) 1
Většinu elektrické energie v Litvě produkovala až do roku 2009 jaderná elektrárna Ignalina. Nyní hledá Litva náhradu. Zdroj: Innovamedia.in

VILNIUS – Japonská společnost Hitachi dnes podepsala předběžnou dohodu o výstavbě nové jaderné elektrárny v Litvě. Podpis konečné dohody se očekává v příštím roce. Informovala o tom agentura Reuters. Litva chce elektrárnu postavit do roku 2020, aby snížila svou energetickou závislost na Rusku.

Litevští představitelé odmítli poskytnout informace o podrobnostech dohody. Zdroje obeznámené s jednáním již dříve uvedly, že dohoda by měla definovat, do jak velkého podílu v elektrárně je Hitachi ochotna investovat.

Peníze by do projektu měly vložit rovněž sousední země Lotyško a Estonsko. Odhaduje se, že elektrárna bude stát méně než pět miliard eur (128 miliard Kč).

„Budeme na konečné dohodě pracovat společně s regionálními partnery. Doufáme, že ji parlament schválí na jaře příštího roku,“ uvedl litevský premiér Andrius Kubilius. Litevská vláda předpokládá, že výstavba továrny začne v roce 2014.

Očekává se, že každému z partnerů na projektu připadne část vyrobené elektřiny v závislosti na velikosti investice. Litva má v elektrárně vlastnit minimálně 34procentní podíl.

Zdroj: Lidovky.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..