coal power plant
Tepelné elektrárny jsou stále největším zdrojem elektrické energie v celém světě. Obvykle se nacházejí v oblastech těžkého průmyslu nebo v uhelných revírech. Poloze těchto elektráren byla přizpůsobena i celá přenosová soustava, umístěním nových zdrojů energie do těchto oblastí se tedy minimalizují nutné investice.

Podle nové studie Institutu energetické politiky Chicagské univerzity bude budoucnost patřit malým jaderným reaktorům. Studie porovnává náklady a výnosy velkých jaderných reaktorů s řádově gigawatovým výkonem a nových modulárních malých reaktorů o výkonu do 600 MW. Jejich výroba v USA by mohla upevnit a posílit vedoucí postavení země ve světové jaderné energetice a přinést velké výhody ve všech aspektech, od ochrany životního prostředí přes jadernou bezpečnost a nerozšiřování možností zneužití jaderných technologií až po skladování použitého paliva.

Odborníci z Chicagské univerzity očekávají, že by rozvoj výroby malých modulárních rektorů přinesl Americe nová pracovní místa a povzbudil by výrobu v mnoha souvisejících odvětvích. K přednostem malých modulárních reaktorů patří například to, že se mohou ve výrobních závodech vyrobit jako celek, a že je mohou na místo užití přepravit běžné přepravní prostředky. Po ukončení výroby elektřiny se mohou stejným způsobem přepravit k rozmontování ve specializovaných závodech.

K největším přednostem podle studie patří mnohem menší náklady na stavbu a vybudování nové jaderné elektrárny, než u gigawattových obrů za miliardy dolarů. Malé jaderné elektrárny by tak mohly být velmi úspěšné v konkurenci s ostatními způsoby výroby elektřiny, například s plynovými elektrárnami. Počítá se s tím, že modulární reaktory by mohly jednoduše nahradit dosluhující tepelné elektrárny spalující uhlí o výkonech 200 až 400 MW při využití již vybudované infrastruktury, jako je například připojení k elektrické síti.

Zdroj: Česká nukleární společnost

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..