Jaderná elektrárna Fukušima po březnovém zásahu přílivové vlny a následné havárii (Zdroj: KeystoneUSA-ZUMA/Rex Features)
Jaderná elektrárna Fukušima po březnovém zásahu přílivové vlny a následné havárii (Zdroj: KeystoneUSA-ZUMA/Rex Features)

TOKYO — Demontáž poškozených reaktorů na JE Fukušima potrvá přibližně 40 let a budou ji zčásti provádět roboti – vytáhnou ven zbytky roztavených palivových článků, které uvízly na dně ochranných schránek reaktorů. Ve středu to oznámila japonská vláda. Představila také časový plán na úplné odstavení a likvidaci tří ze čtyř fukušimských bloků.

Výzva, která nyní před Japonci stojí, je první v dějinách, ještě žádná země nemusela likvidovat hned tři reaktory naráz.

Minulý týden japonský premiér Jošihiko Noda oznámil, že se bloky podařilo dostat do stavu „studeného odstavení“, kdy je teplota reaktorového dna stabilně pod bodem varu vody. Neznamená to však ani zdaleka, že je situace vyřešena, neboť vyndat a zlikvidovat palivové články ještě dlouho nebude možné.

Dalším bodem na programu vlády a TEPCO (provozovatel JE Fukušima) je odstranění vyhořelého paliva ze skladovacích bazénů, z nichž se během havárie na elektrárně odpařila voda a články byly poškozeny (později se likvidačním týmům podařilo je zchladit). Jeden z bazénů navíc byl poškozen výbuchem vodíku, k němuž došlo první den po tragickém březnovém zemětřesení. Demontáž bazénů a vytažení paliva potrvá podle odhadu TEPCO přibližně dva roky.

Na vytažení palivových tyčí z reaktorů budou Japonci podle prohlášení vlády potřebovat více než 25 let a nové technologie, které ještě nejsou používány. Pověřila několik týmů vývojem robotů, které budou schopny zacházet s velmi silně radioaktivním materiálem v těžkých podmínkách havarované jaderné elektrárny. Pokud bude tato fáze úspěšná, úplná demontáž reaktorů pak potrvá pět až deset let.

Zdroj: New York Times

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..