Íránský jaderný program odstartoval již v polovině sedmdesátých let, po úspěchu islámské revoluce byl ale pozastaven. K obnovení programu a stavby elektrárny v Bušehru došlo až v devadesátých letech.
Íránský jaderný program odstartoval již v polovině sedmdesátých let, po úspěchu islámské revoluce byl ale pozastaven. K obnovení programu a stavby elektrárny v Bušehru došlo až v devadesátých letech. Zdroj: ISNA

Podle diplomatických zdrojů AP by se mise z MAAE mohla vydat do Íránu koncem ledna. Inspekce se ale prý uskuteční pouze v případě, že se Írán zaváže poskytnout MAAE dodatečné informace o svém údajném tajném projektu na vývoji atomové zbraně.

Íránský zástupce při MAAE Alí Akbar Soltaníja 14. prosince poslal šéfovi agentury Jukijovi Amanovi dopis, ve kterém obnovil pozvání pro inspektory. Dopis ale žádné konkrétní informace o způsobu spolupráce Teheránu s MAAE neobsahuje.

Soltaníja letos v listopadu pozvání inspektorů MAAE do Íránu odvolal. Reagoval tak na zprávu, v níž agentura obvinila teherán, že provádí testy s vysoce výbušným materiálem, což prý naznačuje, že pracuje na jaderné zbrani. Rada guvernérů MAAE následně schválila rezoluci, v níž požadovala vysvětlení všech sporných bodů íránského jaderného programu.

Západní země podezřívají Írán, že se snaží sestrojit atomovou zbraň, a kvůli tomu na něj uvalili několik sankcí. Teherán podezření odmítá a tvrdí, že jeho jaderný program má sloužit pouze k civilním účelům.

Zdroj: ČTK, publikováno 20.12.2011

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..