jaderná energie - Fúzní reaktor ITER dostane další 1,3 miliardy eur od EU - Ve světě (cadarache large) 1
ITER na papíře – model, jak by měl reaktor vypadat seshora.

Evropský parlament schválil zvýšení rozpočtu Mezinárodního experimentálního termojaderného reaktoru ITER v letech 2012-2013 o 1,3 miliardy eur. Oznámil to tiskový odbor EP.

Na stavbě ITERu, který se nachází ve francouzském jaderném výzkumném středisku Cadarache, se podílejí EU, Švýcarsko, Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a USA.  Rozhodnutí o rozšíření rozpočtu bylo schváleno 581 hlasy proti 102. ITER je financován ze společného rozpočtu Evropské unie.

ITER je prvním rozsáhlejčím pokusem o výrobu elektrické energie prostřednictvím termojaderné reakce, obdobné dění na Slunci – slučování jader vodíku. V přírodě jde o velmi účinný proces – díky obrovské hmotnosti vnějších vrstev Slunce se jádra atomů vodíku stlačí k sobě na takovou vzdálenost, že mezi nimi již může působit takzvaná silná jaderná interakce, která je sloučí do jader hélia za uvolnění obrovského množství tepla. Problém tedy spočívá ve vytvoření Slunce na Zemi – stabilního prostředí s teplotou několika miliónů stupňů Celsia. Vědci se na této cestě potýkají s nejrůznějšími problémy, například výběrem vhodných materiálů, které snesou dlouhodobé působení silných magnetických a elektrických polí a tepla nebo turbulencemi, které v plazmatu vznikají a které zatím neumíme kontrolovat.

Evropské země projekt financují zhruba z poloviny, jeho cena je nyní odhadována na 13 miliard eur (původní odhady uváděly 5 miliard). Smlouva o stavbě byla podepsána v roce 2006 a zahájení práce reaktoru je očekáváno na rok 2019.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

2 Comments

  Mám lepší systém konverze energie, levnější, bezpečnější, účinnější s dostatkem paliva.
  Funguje na bázi „studené defúze“ excitonů jistých prvků na částice. Kvantovým přechodem energie z jedné, vyšší en. soustavy do nižší vzniká kvantum energie ve formě energetických fotonů.
  Zařízení tvoří externí zásobník „paliva“, samotný defuzor a výstup konvertované energie. Zařízení funguje tak, že není palivo, není konverze, nic se nekumuluje, co se vloží, to se přemění. Je to tedy velmi bezpečné. Mám návrh i na „výrobu“ levného „paliva“.
  S pozdravem Ludwig. Tč. v CZ.

   Až si budete ve Stockholmu přebírat Nobelovu cenu, rádi s Vámi uděláme rozhovor. 🙂

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..