jaderná energie - Francouzští profesoři vyučují v Číně budoucí jaderné inženýry - Ve světě (Guandong) 1
Číná zažívá skutečný jaderný boom. V zemi je 28 reaktorů ve výstavbě, což je více než polovina z celosvětového počtu. Na obrázku je jeden z budovaných reaktorů elektrárny Yangjiang právě v provincii Guangdong. Zdroj: asiafinest.com

PAŘÍŽ – Francie, země s největším podílem energie z jádra, je již dlouho významným exportérem jaderných technologií. Díky boomu jaderné energetiky v Číně ale nyní “vyváží” i vzdělání v oblasti jaderné fyziky a inženýrství.

Během následujících pěti let vystuduje asi 100 čínských jaderných odborníků vzdělávací program na francouzsko-čínském Institutu pro jadernou energii v jihočínské provincii Guangdong. Získají tak inženýrský titul v oboru jaderné energetiky, který bude srovnatelný s titulem z technických univerzit ve Francii.

Francie, která tento projekt financuje asi z poloviny, doufá, že zde vyškolení odborníci se stanou důležitými vědci a úředníky čínského jaderného programu. V takovém případě totiž tito odborníci pravděpodobně budoucí lukrativní zakázky poskytnou právě francouzským firmám.

„Chceme se s čínskou stranou podělit o naše vzdělávací metody,“ říká Marianne Laigneau, která je vedoucí oddělení lidských zdrojů ve francouzské energetické společnosti Élektricité de France. Tato společnost hradí zhruba 10% nákladů na provoz nového institutu (ročně celkem 4 miliony euro). „Dalším cílem je ale samozřejmě dát dobré vzdělání lidem, kteří budou utvářet obchodní vztahy s Francií.“

Obvykle odjíždějí studenti z jiných zemí studovat jaderné inženýrství do Francie, v případě Číny bylo, vzhledem k obrovské poptávce po tomto druhu vzdělání, snazší „vyvést profesory“.

Francouzské jaderné společnosti nejsou zdaleka první, kdo si v Číně vzdělává své odborníky. Firmy v mnoha oblastech, od letectví až po rychlé občerstvení, si v nejlidnatější zemi vychovávají zaměstnance a budoucí obchodní partnery. Francie, která si obvykle střeží své jaderné know-how, musela tímto způsobem zvýšit svou aktivitu v zemi s největším počtem reaktorů ve výstavbě. V sázce je po havárii ve Fukušimě příliš mnoho.

Pokud poklesnou čínské investice do jádra, bude to mít velký vliv na francouzské preference energetických zdrojů,“ říká Bernard Bigot, předseda Francouzské komise pro atomovou energii.

Otevření školy ukazuje, nakolik se proplétají osudy francouzského a čínského jaderného průmyslu. Požadavky na bezpečnost jaderných elektráren se po březnové havárii a následném úniku radioaktivních prvků rapidně zvýšily. Nyní, půl roku před volbami, se tak hroutí jinak pevný postoj Francie vůči jaderné energetice. Opoziční Socialistická strana prohlásila, že pokud bude zvolena, do roku 2025 uzavře 24 z 58 jaderných reaktorů, čímž chce o třetinu snížit závislost země na jaderné energii.

Čína zastavila svůj jaderný program v souvislosti s bezpečnostními prověrkami po fukušimské havárii, na rozdíl od jiných zemí je ale nejspíš připravena program obnovit ještě na přelomu tohoto roku.

Pro Francii je Čína v této oblasti opravdu stěžejním partnerem, například francouzská společnost Areva loni v Číně vydělala 10% ze svých příjmů (celkem 9,1 miliardy euro).

Areva staví v Číně dva reaktory nového typu EPR a navíc nedávno uzavřela smlouvu s Čínskou národní jadernou společností (China National Nuclear Corp.), v rámci které budou už spuštěné jaderné elektrárny optimalizovány.

Investice do čínského jaderného programu ale připomíná hlavolam. Čína se podle experta konzultační společnosti Capgemini Colette Lewinera pravděpodobně stane globální jadernou velmocí. „Je proto otázkou, jak moc by měla Francie pomáhat tomuto procesu,“ dodává Lewiner.

Vyškolení francouzsky mluvících čínských expertů tak může spolu se známou čínskou schopností napodobit každou technologii znamenat nebezpečí pro francouzské jaderné společnosti například ve francouzsky mluvících oblastech severní Afriky. Čínské jaderné projekty by zde mohly vytlačit tradiční jaderné velmoci včetně Francie.

Institut má na příštích šest let rozpočet 24 milionů euro, které hradí EDF, AREVA a čínská energetická společnost China Guandong Nuclear Power Holdind Co., čínské univerzity pak poskytly budovy, ve kterých institut sídlí. V roce 2016 se zhodnotí výsledky projektu a na základě nich bude rozhodnuto o jeho dalším financování.

Doufáme, že se od francouzských odborníků naučíme, jak vést velké jaderné projekty, říká Yang Peiqing, členka vedení institutu. „Vybrali jsme si Francii, protože věříme, že disponuje nejvyspělejšími jadernými technologiemi,“ uzavírá Peiqing.

Zdroj: Wall Street Journal

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..