jaderná energie - EDF zahájila rozsáhlou pofukušimskou modernizaci francouzských JE - JE Fukušima (fessenheim 2) 1
JE Fessenheim na francouzsko-německých hranicích, která se už mnohokrát stala předmětem protestů z německé a švýcarské strany. Jedná se o jednu z nejstarších francouzských JE, byla spuštěna v roce 1978.

Francouzská elektrárenská společnost EDF, která provozuje všechny jaderné elektrárny v zemi, příští rok zahájí rozsáhlý program modernizace svých bloků do podoby, která zohlední zkušeností z fukušimské havárie.

Společnost ve svých zprávách uvádí, že při havárii, podobné té japonské, kdy došlo k vyřazení záložních zdrojů elektřiny, na všech funkčních francouzských jaderných blocích dojde k roztavení palivových článků za 1 až 1,5 dne, pokud zůstane funkční alespoň jedno čerpadlo, pumpující vodu do vyvíječů páry. Pokud selže i to, články se roztaví „za několik hodin“. V případě, že skutečně dojde k roztavení paliva, je nutná ventilace reaktorů, při kterém mohou uniknout radioaktivní rozpadové produkty. Všechny francouzské jaderné elektrárny mají filtr, schopný zachytit 99,9% izotopů cesia, nikoliv však jódu nebo radioaktivních vzácných plynů.

Další otázkou, která má přijít na přetřes, je možné protavení betonové části kontejnmentu. Podle výpočtů k němu dojde „za několik dní“ poté, co obě části přijdou do styku, což je při roztavení paliva nevyhnutelné. Tloušťka betonového podlaží francouzských kontejnmentů činí zpravidla tři metry a úplné protavení teoreticky trvá i při nejhorších možných variantách vývoje více než dva dny. Avšak na blocích starší jaderné elektrárny Fessenheim (čirou náhodou přímo u německých hranic) je beton silný jen 1,5 metrů a žhavá uranová tavenina by se v něm neudržela déle než den. Posílení kontejnmentu Fessenheimu o dalších 70 cm betonu je jedním z bodů na programu EDF.

Skladovací bazény, které způsobily tolik problémů na JE Fukušima (viz zpravodajství o JE Fukušima na Atominfo.cz a jiných webových stránkách o jaderné energetice), také nevypadají ve světle japonských zkušeností příliš robustně. Podle výpočtů při úplné ztrátě přívodu elektrické energie se veškerá voda z nich vypaří za jeden až pět dnů.

Novým požadavkem, který Francouzi budou nyní na své bloky klást, je schopnost vzdorovat těžké havárii po dobu 24 hodin bez lidské pomoci. Za tu dobu by k nim měla dorazit pomoc zvenku. Japonské fukušimské bloky to vcelku zvládly.

Prvním bodem programu je přidat na všechny elektrárny přenosné dieselové generátory elektřiny, to má trvat do roku 2015. Do roku 2020 pak Francouzi chtějí udělat na každém bloku druhou zásobní sadu generátorů a posílit bezpečnostní opatření u zdrojů chladicí vody. Plán EDF sahá i dále, ale zatím není jasné, co přesně se bude dít potom.

Francie celkem provozuje 58 tlakovodních reaktorů na 19 elektrárnách, ve výstavbě je jeden blok se systémem EPR (Flamanville-3).

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..