Středa, 30 září
Shadow

Česku hrozí, že bude muset odstavit do pěti let Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany.

Ministerstvo zahraničí se obává, že Česko bude muset kvůli mezinárodnímu tlaku do pěti let zavřít jadernou elektrárnu v Dukovanech. Podle deníku E15 by Evropská komise mohla nastavit tak přísná bezpečnostní pravidla, že by je dukovanské bloky nemusely splnit. Zástupci dukovanské elektrárny informace nechtěli komentovat.

Jaderná elektrárna Dukovany má v současné době povoleno pracovat až do let 2015 až 2017. Podle Jiřího Veselého ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který je vedoucím inspektorů v Dukovanech, neexistuje z bezpečnostního hlediska důvod, proč ji předčasně zavřít.

„Pokud by takový důvod zjištěn byl, tak bychom museli konat jako dozor již dříve, nezávisle na tom, jestli nějaké stress testy probíhají a rozhodně bychom nečekali na nějaký mezinárodní tlak.“

O kvalitě českých jaderných elektráren nepochybuje ani ředitel Agentury pro jadernou energii při OECD Luis Echavarri:

„Dukovany a Temelín sledujeme už řadu let, od doby, kdy se Česká republika stala členem naší agentury. Vaše regulační úřady s námi spolupracují a vedou debatu o bezpečnostních standardech a ty jsou v České republice na velmi vysoké úrovni.“

Česká legislativa se postupně tak, jak vycházejí nové mezinárodní standardy, inovuje, aktualizuje a modernizuje.

„Také držitel povolení má právo sledovat nejnovější poznatky vědy a techniky, nejnovější mezinárodní doporučení a měl by je i on aktivně uplatňovat. Já si myslím, že naše legislativa odpovídá mezinárodním standardům,“ říká Veselý.

EK zatím pravidla nezpřísnila

Od havárie ve Fukušimě uplynulo už skoro tři čtvrtě roku. Evropská komise i přes nejrůznější signály zatím bezpečnostní pravidla pro jaderné elektrárny nezpřísnila.

„Poučení z Fukušimy nastane pro všechny provozovatele jaderných elektráren i dozory na celém světě. Mám tu čest být účastníkem komise pod Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni, která se zabývá aktualizací standardů. A právě v lednu bude probíhat první kolo přijmutí strategie – jakým způsobem se bude porovnávat současná legislativa s poznatky z Fukušimy a jakým způsobem se budou poznatky promítat do mezinárodních standardů,“ vysvětluje Veselý.

Podle něj je možné v Dukovanech, pokud by byla nová bezpečnostní pravidla tvrdší a provoz elektrárny dražší, provést řadu opatření poměrně rychle, levně, a nemusela by mít zásadní vliv na ceny elektrické energie: „Netroufám si ale hodnotit politický tlak,“ dodává Veselý.

Zdroj: Český rozhlas

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..