jaderná energie - Česku hrozí, že bude muset odstavit do pěti let Dukovany - V Česku (dukovany 3) 1
Jaderná elektrárna Dukovany.

Ministerstvo zahraničí se obává, že Česko bude muset kvůli mezinárodnímu tlaku do pěti let zavřít jadernou elektrárnu v Dukovanech. Podle deníku E15 by Evropská komise mohla nastavit tak přísná bezpečnostní pravidla, že by je dukovanské bloky nemusely splnit. Zástupci dukovanské elektrárny informace nechtěli komentovat.

Jaderná elektrárna Dukovany má v současné době povoleno pracovat až do let 2015 až 2017. Podle Jiřího Veselého ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který je vedoucím inspektorů v Dukovanech, neexistuje z bezpečnostního hlediska důvod, proč ji předčasně zavřít.

„Pokud by takový důvod zjištěn byl, tak bychom museli konat jako dozor již dříve, nezávisle na tom, jestli nějaké stress testy probíhají a rozhodně bychom nečekali na nějaký mezinárodní tlak.“

O kvalitě českých jaderných elektráren nepochybuje ani ředitel Agentury pro jadernou energii při OECD Luis Echavarri:

„Dukovany a Temelín sledujeme už řadu let, od doby, kdy se Česká republika stala členem naší agentury. Vaše regulační úřady s námi spolupracují a vedou debatu o bezpečnostních standardech a ty jsou v České republice na velmi vysoké úrovni.“

Česká legislativa se postupně tak, jak vycházejí nové mezinárodní standardy, inovuje, aktualizuje a modernizuje.

„Také držitel povolení má právo sledovat nejnovější poznatky vědy a techniky, nejnovější mezinárodní doporučení a měl by je i on aktivně uplatňovat. Já si myslím, že naše legislativa odpovídá mezinárodním standardům,“ říká Veselý.

EK zatím pravidla nezpřísnila

Od havárie ve Fukušimě uplynulo už skoro tři čtvrtě roku. Evropská komise i přes nejrůznější signály zatím bezpečnostní pravidla pro jaderné elektrárny nezpřísnila.

„Poučení z Fukušimy nastane pro všechny provozovatele jaderných elektráren i dozory na celém světě. Mám tu čest být účastníkem komise pod Mezinárodní agenturou pro atomovou energii ve Vídni, která se zabývá aktualizací standardů. A právě v lednu bude probíhat první kolo přijmutí strategie – jakým způsobem se bude porovnávat současná legislativa s poznatky z Fukušimy a jakým způsobem se budou poznatky promítat do mezinárodních standardů,“ vysvětluje Veselý.

Podle něj je možné v Dukovanech, pokud by byla nová bezpečnostní pravidla tvrdší a provoz elektrárny dražší, provést řadu opatření poměrně rychle, levně, a nemusela by mít zásadní vliv na ceny elektrické energie: „Netroufám si ale hodnotit politický tlak,“ dodává Veselý.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..