Policejní razie a kontrola v objektu, kde měl být materiál skladován. Zdroj: TASR
Policejní razie a kontrola v objektu, kde měl být materiál skladován. Zdroj: TASR

Slovenská a česká policie ve společné akci překazily obchod s radioaktivním materiálem. Skupina šesti Slováků a jednoho Čecha chtěla původně transakci za půl milionu eur uskutečnit v Česku. Díky zásahu policie se ale nebezpečný materiál nedostal ani na české, ani na slovenské území.

Podle mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavla Hantáka vyšetřování případu zahájila už v roce 2009 česká policie. Původně totiž měla skupina v úmyslu prodat látku na území České republiky.

„Podařilo se nám velice rychle identifikovat osoby, které by za tímto obchodem měly stát, a velmi rané fázi se nám podařilo infiltrovat do prostředí, kde se tento obchod začínal domlouvat. Postupem času se celá domluva o obchodu přesunula na slovenskou stranu, my jsme navázali úzké kontakty se slovenskými kolegy a na případu jsme pracovali společně,“ uvedl Hanták.

Výsledkem této spolupráce je zadržení sedmi osob. Slovenský policejní prezident Jaroslav Spišiak označil skupinu pachatelů za operativní klub nenápadných důchodců, protože se jejich věkové rozpětí pohybuje mezi 52 a 71 lety.

Zástupci české a slovenské policie odmítli specifikovat, o jakou radioaktivní látku šlo a kdo o ní měl zájem. Uvedli pouze, že materiál pocházel z území bývalého Sovětského svazu. „To nejdůležitější je, že se podařilo tento případ odhalit na samém prvopočátku, to znamená, že o nějakém koncovém zákazníkovi bychom mohli čistě spekulovat,“ dodal Hanták.

Podle slovenských zákonů hrozí pachatelům trest odnětí svobody až na deset let, v Česku by jim za stejný čin hrozilo až 16 let ve vězení.

Zdroj: Český rozhlas

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..