jaderná energie - Aktivistům Greenpeace se povedlo dostat do areálu francouzských jaderných elektráren, nyní je čeká soud - Ve světě (nogent power plant) 1
Jaderná elektrárna Nogent-sur-Seine, jedna z těch, kam se aktivistům Greenpeace skutečně proniknout podařilo.

Devět aktivistů hnutí Greenpeace, kteří byli zadrženi v pondělí za nezákonné vniknutí do areálu jaderné elektrárny, strávili noc z úterka na pondělí ve vazbě a 20. ledna je čeká soud. Oznámila to agentura France Press s odvoláním na státní zastupitelství města Lille.

V pondělí ráno pomocí speciálních nástrojů přeřízli ohrazující dráty a pronikli na jadernou elektrárnu ve městě Nogent-sur-Seine (95 kilometrů jihozápadně od Paříže). Podle Greenpeace tím chtěli ukázat, nakolik jsou francouzské jaderné elektrárny zranitelné a nakolik jejich skutečné zabezpečení pokulhává za deklarovaným.

Státní zástupce města Lille oznámil médiím, že zelený tým nyní čeká obvinění z nezákonného vniknutí do neobytných prostorů a poškození veřejného majetku. Státní zastupitelství také požádalo o soudní dozor nad nimi, zatím o tom nebylo rozhodnuto.

Další dva aktivisté Greenpeace byli zadrženi za úspěšné proniknutí do areálu jaderné elektrárny Cruas ve střední Francii.

Další pokusy ekologických aktivistů byli méně úspěšné, pokusili se dostat k jaderné elektrárně Blayais (nedaleko Bordeaux) a Chinon (střední Francie), a také výzkumného jaderného centra Cadarache. Celková bilance Greenpeace proti bezpečnosti elektráren je tak víceméně remízová.

Podle provozovatele francouzských jaderných elektráren, společnosti EDF, na elektrárně Nogent-sur-Seine byli aktivisté ihned zachyceni kamerami a jinými bezpečnostními systémy, jak se jim podařilo dostat na JE Chinon, je stále předmětem vyšetřování.

Z nařízení vlády pak v úterý a středu proběhla kompletní prohlídka všech jaderných elektráren v zemi a ministr vnitra Claude Guéant oznámil, že ve stávajícím systému zabezpečení elektráren vláda shledává nedostatky a hodlá jej posílit. Mise Greenpeace tak vlastně byla metodicky úspěšná.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..