jaderná energie - Zpráva MAAE víří vody kolem íránského jaderného programu, Izrael a Írán si hrozí útokem - Ve světě (iaea zasedacka) 1

Přinášíme čtenářům Atominfo.cz komentář ke zprávě MAAE, která má údajně obsahovat nezpochybnitelné důkazy o tom, že Írán vyvíjí vojenský jaderný program. Zdroje: Atominfo.ru, Reuters.com, Upi.com

Zpráva MAAE byla očekávána už od poloviny září, kdy její brzkou publikaci oznámil šéf MAAE Jukija Amano. Podle zpráv, které se objevovaly v médiích, měla být tvrdá a nekompromisní, a především uvést první konkrétní důkazy toho, že Islámská republika tajně provozuje vojenský jaderný program.

Tyto spekulace rozvířily vody na Blízkém Východě. Minulý týden proběhla izraelskými a západními médií zpráva o tom, že izraelský premiér Benhamin Netanjahu se snaží získat souhlas všech klíčových ministrů své vlády k zahájení vojenské operaci proti Íránu v případě, že bude zpráva dostatečně přesvědčivá.

Minulý pátek, 4. listopadu, prezident Izraele Šimon Peres prohlásil, že vedení židovského státu se kloní k vojenskému zásahu spíše, než k diplomatickým vyjednávání.

V úterý 9. listopadu několik západních informačních agentur uveřejnilo útržky zprávy. Přísně vzato se tak stát nemělo, neboť zatím jde o interní dokument MAAE. Praxe je však většinou taková, že k informačním únikům dochází dlouho před oficiálním uveřejněním.

Podle informací agentur Reuters a Associated Press, které mají části dokumentu k dispozici, z něj plyne, že Islámská republika přinejmenším v minulosti vojenský jaderný program skutečně provozovala. Íránské zpravodajské služby se údajně snažily získat vybavení a dokumentaci, potřebné k výrobě jaderné bomby, a vědci a inženýři měli provádět tajné zkoušky výbušnin a detonátorů, počítačové modelování jaderných hlavic a připravovat jadernou hlavici k instalaci na balistickou raketu středního doletu Šaháb-3 (která je schopna doletět na území Izraele).

Kopii celé zprávy obdrželi členové Rady guvernérů MAAE a členové Rady bezpečnosti OSN. Podle Associated Press je dlouhá přes tisíc stránek a je podložena informacemi, získanými od zpravodajských služeb deseti zemí a z vlastních zdrojů MAAE. AP však neuvádí, o které země jde.

Írán

Íránský prezident Mahmúd Ahmádínežád ve středu, den po částečném uveřejnění zprávy, prohlásil že jeho země nezastaví práce na svém jaderném programu a „ze své cesty neustoupí ani o píď“.

Představitel Íránu při MAAE Ali Asghár Soltanijé řekl, že zpráva nepřináší žádné nové informace ani důkazy a že spekulace kolem ní mohou poškodit jedině MAAE samotnou: „Zpráva agentury je nevyvážená, neprofesionální a výrazně politicky motivovaná“. Dodal také, že agentura svůj dokument pustila do oběhu i přesto, že Írán je zcela přístupný a ochotný k dalšímu vyjednávání.

Generál Massúd Džazazérí, zástupce šéfa Generálního štábu Islámské republiky, zase vrátil útočná prohlášení izraelským politikům: „Jaderné středisko u Dimony je objekt, na který můžeme snadno dosáhnout. Pokud ze strany Izraele přijde byť jen náznak útoku, zničíme jej“. Dimona je město v jižní části Izraele, kde se nachází středisko jaderného výzkumu, v němž podle obvinění íránských, ale i mnoha západních medií a zpravodajských služeb vyvíjí země svůj vlastní vojenský jaderný program.

Reakce ve světě – Francie

Na zprávu MAAE a poněkud ostřejší výměnu názorů mezi Íránem a Izraelem reagovaly všichni členové Rady bezpečnosti OSN, každý však jinak. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé prohlásil v rozhovoru pro francouzský rozhlas RFI, že je nutné silně zpřísnit sankce vůči Islámské republice a vyzval k tomu zbytek Rady: „Musíme ihned reagovat. Rada guvernérů MAAE by měla chování Íránu bezpodmínečně odsoudit. Musíme zavést přísná omezení a sankce, která znemožní Íránu porušovat mezinárodní zákonodárství“.

Francouzi však odmítají silový zásah: „Nepotřebujeme vojenskou intervenci, stačí nám sankce v ekonomické, technologické a průmyslové oblasti“, prohlásil ministr obrany země Gérard Longuet.

Reakce ve světě – USA

USA jsou ve svém postoji zdrženlivější. Mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států Victoria Nulandová řekla, že Američané nejprve chtějí projednat zprávu MAAE na schůzi s vedením agentury, která má proběhnout 18. listopadu.

„Tato zpráva je rozsáhlá a tajná. Chápu, že došlo k úniku informací a část z ní byla zveřejněna, ale my ji stále studujeme a budeme na to potřebovat nějaký čas. Poté, co nám dokument přišel, jsme dohodli na 18. listopadu setkání s vedením MAAE. Írán bude jedním z hlavních témat tohoto zasedání“, řekla Nulandová na tiskové konferenci v úterý. Řekla také, že USA v žádném případě zprávu neuveřejní: „Dokud sama MAAE neodvolá nařízení o utajení, nemůžeme říct žádné detaily. To může jen agentura“.

Reakce ve světě – Rusko

Rusko a Čína jsou tradičně nejrezervovanější. Ruské ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě vyčetlo MAAE, že umožnila únik informací a dala tak prostor spekulacím ještě předtím, než měly členské země a nejvyšší představitelé agentury situaci jakkoliv na jednom místě projednat: „Velmi pochybujeme o smysluplnosti zveřejnění této zprávy teď – ve chvíli, kdy se objevila nová příležitost znovu zahájit jednání s Íránem“.

Také Rusové uvedli, že zprávu hodlají nejprve důkladně prostudovat: „Je velmi důležité si nejprve ujasnit, jestli zpráva skutečně přináší nějaké nové skutečnosti o íránském jaderném programu, které jsou ověřené a podložené, nebo jde pouze o pokus zhustit atmosféru kolem situace v regionu“. Ministerstvo zahraničí také popřelo, že se na íránském vojenském jaderném programu (o kterém, nutno podotknout, stále není jasno, zda existuje – Atominfo.cz) měl podílet ruský vědec: „Už jsme MAAE poskytli všechna potřebná vysvětlení, všechny další spekulace na toto téma pouze svědčí o neprofesionalitě komentátorů“.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..